Bebekahşap beşikler

Sizde bebeğiniz için en güvenilir ve uzun süre dayanıklı bir beşik arıyorsanız ahşap beşikler ve modelleri hakkındaki yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Evimizi bebeğimiz için hazırlamak, anne baba olmanın en heyecanlı telaşlarından biridir. Bebeğin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde uyuması için doğru ürünleri bulundurmak, evde yaşamı oldukça kolaylaştırır.

Anne ve babalar için bebeğin güvenliği en önemli konulardan biridir. Bebeğin konforlu, destekli, uykuya rahat geçişini sağlayan, uzun süreli kullanıma uygun olarak üretilmiş dayanıklı malzemeden üretilmesi bizler için hem endişeyi bir kenara bırakmamızı hem de bebeğimizin yüksek konforda mışıl mışıl uyuması açısından önemli bir konu.

Bu sebeple 0-2 yaş arası olarak kabul edilen bebeklik dönemi için bebek odanızı hazırlarken güvenlik, sağlık, dayanıklılık ve pratiklik ilk önceliğiniz olmalı. Ve elbette fiyat olarakta çok cep yakmamalı.

Beşik Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizi dünyaya getirmeden önce bebek beşikleri konusunda bir araştırma yapmalı ve en doğru bebek beşiği seçimi hakkında kararınızı vermelisiniz.


Birçok ebeveynin aklına bebek nerede yatırılmalı, beşik ya da karyola seçiminde nelere dikkat etmeli soruları takılıyor. Bu yazımızda bebek beşiği seçimi konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Bebeğiniz için en uygun beşiği bulmak kolay değil. Beşiğin uyku yüzeyinden nefes alabilmesi özelliğine, kullanım kolaylığından sağlık ölçütlerine beşik seçiminde önemli olan pek çok nokta var.

Özellikle bebeğinizin sağlığı için doğal malzemelerden üretilmiş beşik kullanımına ebeveynler dikkat etmeli. Sağlık açısından düşünüldüğünde öne çıkan malzeme ahşaptır. Beşik seçimi yapılırken ahşap malzemeler tercih edilmelidir. Bebek odasında kullanılan en sağlıklı malzeme ise masif ahşap. Masif ahşap ağacın doğal yapısı nedeniyle oldukça sağlıklıdır. Bu da o ortamda küf ve bakteri oluşmasını engeller. Ahşap bebek karyolası alırken herhangi bir yerinde bebeğe zararı olacak kıymık parçalarının olmadığından emin olunmalıdır.

Beşik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebeveynler beşik seçerken öncelikle beşiğin güvenliğine dikkat etmelidir. Parmaklıklı beşik almayı düşünüyorsanız parmaklıklar arasında geniş boşluklar olmamasına dikkat etmelisiniz. Beşikte keskin ve sivri köşelerin olmaması da beşik güvenliği için tercih sebebidir.

Beşik ve yatak alırken görsel olarak test etmeniz ve mümkünse daha önce kullanılmamış yeni bir beşik almanız tavsiye edilir. Ayrıca beşik boyalı ise, boyanın toksik olmadığından emin olunmalıdır. Boyanın atmaya başlamadığından ve beşikteki tüm vidaların yerinde ve sağlam olduğundan da emin olunmalıdır.

Beşik seçiminde, bebeğin rahat uyuyabilmesi ve sağlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bebeğinizin beşiğin içine gömülmesi ihtimaline karşı dikkatli olmak gerekir. Bebekler yatakta rahat hareket edemediği zaman boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.

Önem arz eden bir diğer konu da beşik süsleri elbette. Bebeğinizin ilgisini çekmek ve belki de uykuya geçişini kolaylaştıracağını düşündüğünüz beşik süsleri ve oyuncaklar bebeğinizin boğulmasına sebep olabilir.  Bebeklerin yatak ve beşiklerinde kesinlikle yastık kullanılmamalıdır. Baş altı ve süs yastıkları devrilerek bebeğin nefes almasını engelleyebilir.

Beşiğin yapısı haricinde onu konumlandıracağınız yer de çok önemlidir. Beşiği pencereye ve tırmanabileceği yerlerden uzak bir yere koymanız daha güvenli olacaktır. 

Bebeğinizin yatağı ile beşik arasında boşluklar olması onu rahatsız edebilir. Beşik ile yatak arasındaki mesafe 3.80 cm den fazla olmamalıdır. Yatağı örtecek olan örtü yumuşak bir yapıda olmalıdır. Çarşafın altına bebek yatakları için satılan alez kullanmak, bebek bezinden oluşacak sızıntılara karşı yatağın temiz kalmasını sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra beşik seçimi konusunda bir diğer göz önünde bulundurulması gereken faktör taşınılabilirlik. Bebeğinizi sürekli gözetim altında tutmak isterken beşiğini belki de farklı odalara taşımak isteyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı beşiğin ağır değil, portatif olması çok daha uygun olacaktır. Beşiğin hafif malzemeli ve tekerlekli olması sizlere kullanım açısından oldukça kolaylık sağlayacak.

Ahşap Bebek Beşiği Modelleri

Ahşap bebek beşiği almayı düşünüyorsanız, en kullanışlı modelleri sizler için sıraladık.

Montessori Karyola

Montessori karyola bebeğinize uygun tasarımıyla hem eğlenceli hem de eğitici bir oyun alanı sunuyor. Ve herşeyden önemlisi de oldukça güvenli. Bunun yanı sıra montessori ahşap beşikler bebeğinizin yatağa geçiş sürecini de hızlandıracaktır.

Anne Yanı Beşik

Ahşap kalitesiyle üretilen anne yanı beşik modeli özellikle bebeğinizin yenidoğan günlerinde, oldukça huzursuz geçebilen diş çıkarma dönemlerinde, atak haftalarında, hastalandığında gözünüzün önünden ayırmayacağınız, kokunuzu hissettiğinde huzur bulacak ve bebeğiniz hemen bir kol uzaklığınızda olacak.

Tahteravalli Beşik (Sepet beşik)

ahşap beşikler

Sepet beşik bebeğinizin yenidoğan dönemlerinde kullanımı kolay ve şık tasarımı ile dikkatinizi çekebilecek özellikte. Ancak sepet beşik alırken ebatlarına dikkat edin, çünkü bebekler çok hızlı büyüyorlar.

Hamak Beşik

ahşap beşikler
hamak beşik

Hamak beşik taşınması kolay olmakla birlikte az yer kaplaması ve sert yüzeyi olmaması sebebiyle yenidoğan bebeğinizin rahatça uykuya dalmasını sağlayacak.

Etiketler: ahşap bebek beşikleri, ahşap beşikler ve modelleri, ahşap beşik, beşik seçimi nasıl olmalı, ahşap bebek beşiği modelleri, ahşap beşikler

Doğum öncesi ihtiyaç listesi neler?

Bir cevap yazın

Yorumu gönder