Bebek

Bebeğimin rutin kontrollerini doğumundan itibaren ay ay paylaştım. Bebeğinizin aşı takvimi ve kilo takibi hakkında fikir edinebilmeniz ve bebeklerin rutin kontrolleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımı okuyabilirsiniz..

Yenidoğan döneminden itibaren bebeklerin rutin kontrolleri;

Yenidoğan Kontrolleri

Kızım dünyaya geldiğinde hastanede Hepatit B nin ilk dozu ve K vitamini verildi. Odyo testi yapıldı ancak cihaz bir kulakta netlik alamayınca çalışan personel bize göbek bağı düşüp yıkadıktan sonraki gün tekrar kontrole gelmemizi söyledi. Tekrar gittiğimizde ise her iki kulak testinden de geçti.

Kızımın doğum kilosu 3.390, boyu ise 55 cm ölçüldü.

1. Ay Kontrolümüz

Asel duru 1 aylık

Bebeğimin 1 aylık kontrolünde boy, kilo ve baş ölçümleri yapıldı.Doğumdan sonra bebeklerde bir miktar kilo kaybı olabileceğini ancak her ay minimum 800 gr alması gerektiğini öğrendik. Bebeğim 1. ayını doldurduğunda 4.200 kilo olmuştu.

Bebekler 15. günden itibaren anne sütüne ek olarak D vitamini almalıymış, bu ay ona başladık.

2. Ay Kontrolümüz

Asel duru 2 aylık

Kızım 2. Ay sonunda 5.500 kilo olmuştu. Bu ay verem aşısı, beşli karma aşı ve KPA aşıları yapıldı.

Yine bu ay hastanede ultrason ile kalça çıkığı testi oldu.

3 Aylık Kontrolümüz

Asel duru 3 aylık

3. ayda bebeğimize hastanede göz testi yapıldı. Bu ay herhangi bir izlem ve aşı olmadı ancak yine de kilo kontrolü için sağlık ocağına gidiyorduk. Kilomuz bu ay 6.500

4. Ay Kontrolümüz

Asel duru 4 aylık

4. Ayda beşli karma aşı ve KPA aşıları yapıldı. Ve kansızlığı önlemek için bu aydan itibaren demir damlasına başladık.

Bu ayki kilomuz 7.500

5. Ay Kontrolümüz

Asel duru 5 aylık

5. Ay kontrolümüzde yanlızca kilo ölçümü oldu ve 8.400 kiloyuz.

6. Ay Kontrolümüz

Asel duru 6 aylık

6. Aylık izlemimizde beşli karma aşı, Hepatit B nin 2. doz aşısı, OPA ve KPA aşıları yapıldı.

Bu ay bizim için oldukça heyecanlıydı çünkü ek gıdaya geçiyoruz.. Hemşiremizden ek gıda hakkında detaylı bilgi edindik ve ilk ek gıdamızın ev yapımı yoğurt olduğunu öğrendik. Buna ek olarak sebze ve meyve püresi de verilecekti ama çoğunlukla anne sütüne devam edilmeliydi.

Bu ayki kilomuz 8.900

7. Ay Kontrolümüz

Asel duru 7 aylık

7. Ayda yine bir izlem yoktu, kilo kontrolüne gittik. Bu ay boyumuz 75 cm ölçüldü ve 10 kilo olmuştuk.

8. Ay Kontrolümüz

Asel duru 8 aylık

Bebeğimin 8. Ay rutin kontrolü için yine sağlık ocağına gidilecekti ancak bu sefer hastaneden alınacak olan kan testi sonucu ile beraber. Anne sütü alan bebeklerin demir ihtiyacının bir kısmını anne sütü karşılıyor fakat yeterli miktarda değil. Bu sebepten dolayı 4. aydan itibaren tüm bebeklere kansızlığa karşı demir ilacı veriliyor.

8. ayı doldurduğumuzda hastanede bebeğimden 2 tüp kan aldılar. Yavrum çok ağlasa da üzülmüyoruz çünkü kansızlık çıkarsa ileride olası bir sorun için en baştan tedbir alıyoruz. Neyse ki kan testi sonucu gayet iyi çıktı, öyle ki doktorumuz demir ilacı kullanımını bile bırakmamızı söyledi.
Geri kalan boy ve kilo ölçümleri yapıldı, ek gıda ve su tüketimi hakkındaki sorularımızın yanıtını aldık. Bu ay ek olarak et tüketimine başlayacağımızı, günde 2 bardak kadar su içmesi gerektiğini öğrendik.

9. Ay Kontrolümüz

Kızımın 1 yaşına kadar aşısı yoktu artık. Sağlık ocağına rutin kilo ve boy kontrolü yaptırdık ve 10.500 kilo, boyunun 72 cm olduğunu öğrendik.

Bebeklerde 7 ay sonrası kilo alımı durabilir demişti hemşiremiz ama Asel Duru henüz emeklemediği için aksine kilo alıyordu🙂

Bu sıralar biraz kabızlık şikayetimiz var. Doktorun önerdiği herşeyi yapmamıza rağmen zorlanıyor bebeğim. Bağırsaklarını hızlı çalıştırabilecek bir şurup kullandık.

10. Ay Kontrolümüz

Asel duru bu ay 1.300 kiloda ve 76 cm boyunda! Kilo alımı çok hızlı olduğu için son birkaç aydır artık kilo almıyordu. Ki zaten boy ve kilosu ayına göre üst sınırda🙂

11. Ay Kontrolümüz

1 yaşına girmesine çok az kaldı ama ben hala kendi yemeklerimden ona tattırmıyorum ve hala tuzsuz, yağsız, suda haşladığım mamalar yapıyorum. Çünkü bebeklik dönemi beslenmesinin onun ilerleyen yaşları için dahi ne kadar önemli olduğunu, yanlış beslenmenin onda ne gibi sorunlar yaratabileceğini biliyorum..

11. ayımızda ilk defa hasta olduk! Düşman mikrop ilk kez bağışıklığımızı alt etti ve 38.5 altına düşmeyen ateş ve halsizlikle baş etmek durumunda kaldık. Neyse ki ateş hali sadece 1 gün sürdü ama bizi korkutmaya yetti..

Asel`im bu ay belki de hastalığın vermiş olduğu etkiyle 10 kilo çıktı tartıda. Hastalığı atlatınca yine iştahlanacaktı bu minik fındık🤗

Bu arada emeklemesi için çokta çaba sarfetmediğim, zaten hal ve hareketleriyle bu emeklemeden yürüyecek dediğim kız, anneannesiyle başbaşa kaldığı bir gün birden emekleyiverdi😅

12. Ay Kontrolümüz

Ne de çabuk geldi 1 yaş.. Yenidoğan döneminde sürekli ağlayan, yanından 5 dakika dahi ayrı kalmaya izin vermeyen, nazlı ama dünyalara bedel bebeğim sanırım hep ağlayacak, ne zaman büyüyecek dediğim prenses 1 yaşına girmişti bile..

Bu ay 1 yaş aşısını olduk. Tabi doğum günü kutlamasından 1 gün sonra☺ Zaten kalabalık ve farklı simalar görünce ortalığı yıkan yavrum bir de aşının etkisiyle iyice harap olmasın diyerek ertesi gün KKK,KPA ve su çiçeği aşılarını yaptırdık.

12. ay kontrolümüzde bebeğimin kilosu 10.500, boyu ise 80 cm di. Boyu yine çok hızlı atıyor, üst sınırda diyor hemşiremiz🙂 Yine de önemi yok, sağlıklı ve çok mutlu büyüsün istiyorum o kadar..❤

Nice mutlu senelerin olsun bebeğim.. Baban ve ben seni çok seviyoruz..

Anne sütü nasıl artar?

Emzirme yöntemleri nelerdir?

Etiketler: Bebeklerin rutin kontrolleri, yenidoğan kontrolleri, bebek kontrolleri

2 Comments

Bir cevap yazın

Yorumu gönder