Bebekbebeğimin ilk banyosunu yaptık

Bebek banyosu annelerin hem heyecanlandığı hem de bazı yönleriyle biraz korktuğu bir konu. Bebeğimizi ilk kez ne zaman yıkamamız gerektiği konusunda doğumun ertesi günü hastaneden çıkmadan doktorumuzdan birtakım bilgiler almıştık. Doktorum bebeğimi göbek bağı düşmeden yıkayamayacağımı, ancak göbek bağına kesinlikle değdirmeden vücudunu temizleye bileceğimizi söylemişti.

Bebeklerin 3 hafta içinde göbek bağı düşermiş, çoğa kalmadi Asel Duru’nun 4. günde göbek bağı düştü. Ve bebeğimin ilk banyo vakti gelince benim için hem heyecan hem korku başladı🙂 Bu arada göbek bağı ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Hayatım boyunca ne bir bebek yıkadım ne de yıkanırken gördüm. Nasıl yıkadın derseniz yanımda tecrübeli anneler vardı tabi, annem ve kayınvalidem☺ Bebek banyosunu anlatmadan önce gerekli olacak malzemeleri bilmeniz ve bunları kenarda hazır etmeniz gerekecektir.

Bebek Banyosu İçin Gerekli Malzemeler

Bebek banyosu için yanınızda birkaç tecrübeli kişi ile beraber aşağıda saydığım malzemelere ihtiyacınız olacak 🙂 Malzemeler şunlar:

  1. Bebek küveti
  2. Kova
  3. Maşrapa
  4. Küvet filesi
  5. Parabensiz, alkolsüz, göz yakmayan bebek şampuanı (Uni Baby tercih ettim)
  6. Bebek temizleme süngeri veya tülbent (Yenidoğan teni oldukça hassas olduğu için tülbenti birkaç parça halinde keserek kullandık)

Hemen buradan fikir sahibi olmaya başlayın.

Bebeğimi yıkayacağımız suyun sıcaklığı 36-37 derece olmalıydı ancak termometre haricinde bunu dirsek testiyle de kontrol edebilirsiniz. Su sıcaklığı önemli, ne çok sıcak olmalı ne de çok soğuk. Dirseğinizi suya soktuğunuzda eğer ısı sizi yakıyorsa biraz daha ılıtın. Bir de oda sıcaklığına dikkat edin ki bebeğiniz banyo sonrası üşümesin. Oda sıcaklığı ortalama 23-25 derece aralığında olmalı..

Bebeğimi İlk Kez Nasıl Yıkadık

Annemler kızımı yıkamaya başladığında ilk banyosu olduğu için heyecanla video çekimine başlamıştım ama bir taraftan da panik halindeydim. Aman yavaş, aman dikkat, aman kulağına su kaçmasın.. Bebek yıkamak göründüğünden daha zor.. Vücutları oldukça kaygan, sürekli bir ağlama halindeler.. Haliyle bebeğinizi yıkayacak kişi veya kişilerin paniğe kapılmayarak sakin olması gerekiyor.

Ve banyo nasıl yaptırılır konusuna gelirsek;

bebek yıkama
bebek banyosu

Bebeğinizi hazırlayıp küvet filesine oturttunuz (fileye biraz su dökün ya da üzerine bir havlu benzeri birşey serin ki bebek üşümesin) ve yanınıza yukarıda belirttiğim gerekli malzemeleri koydunuz. Öncelikle şunu yapın, bebeğinize şarkılar söyleyin, onunla göz temasi kurun ya da konuşun. Bunu temizleme işlemi boyunca yapın. Hatta bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde küvetine banyo oyuncakları koyarak bebeğinizin ilgisini çekebilir, onu mutlu edebilirsiniz. Sonrasında ilk yapmanız gereken suyu yavaş yavaş bebeğin ayaklarından dökmeye başlayın. Sonra azar azar tüm vücudunu ıslatın. Yenidoğan bebek zaten tertemiz, vücuduna herhangi bir sabun kullanmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Vücudunu yıkadıktan sonra saçlarını önce biraz ıslatın. Sonrasında bebek şampuanından elinize küçük bir miktar sıkın ve bebeğinizin başını köpürtün, hafifce ovalayın ve yıkayın. Yenidoğan bebeklerde baş bölgesinde doğumdan kalan bir miktar kuru kan yapışmış olabilir, eğer bu kurumuş kan varsa başında şampuan işlemini tekrarlayabilirsiniz. Ve bebeğinizin ilk banyosundan sonra onu bol bol öpüp koklayabilirsiniz..

Bebek Yıkanırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Bebeğinizin kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin, iki kişi yıkıyorsanız birisi bebeğinizin kulaklarını kapatabilir ya da kulaklarını sudan korumak için sizlere kolaylık sağlayabilecek bazı aparatlar satılıyor, onlardan edinebilirsiniz. Bebeğinizin banyosu toplamda 5 dakika kadar sürecek, çok uzun tutmayın bu süreyi ve yıkama işlemi bitince hemen bornoz veya havlusuna sarın, bebeğinizi kurulayın. Bu süreyi de çok uzun tutmadan hemen giydirin. Bu esnada ağlamaları gayet normal, sakinleştirmek için hemen emzirmeniz bebeğinize de size de iyi gelecektir.

Bebek Banyosu Korkumu Yendim

Bebeğimi uzun bir süre eşimle beraber yıkadık, tek başıma yıkamaya uzun süre cesaret edememiştim. Ancak birgün eşimin çalıştığı saatlerde kızımın sırtına kadar kaka yapması sonucunda artık iş başa düşmüştü😅 Korktuğum kadar da yokmuş yahu, bu da bana tecrübe oldu. O günden beri bebeğimi her yıkamada daha pratik oldum, her seferinde de büyük zevk aldım. Özellikle biraz daha büyüdüklerinde inanılmaz tatlı oluyorlar.

Sabırlı olun, ilerleyen zamanlarda bebeğiniz banyoyu çok sevecek..

Buradan da Anne sütü hakkındaki diğer makalemi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yorumu gönder