Doğum Hikayeni Paylaş

Bebeklerde Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

bebeklerde diş sağlığı

Sağlığına kendimizden daha çok dikkat ettiğimiz; koruyup kolladığımız bebeğimiz artık diş çıkarmaya başlıyor. Peki, bebeklerde diş dağlığı hakkında neler biliyoruz? Bildiklerimi ve uyguladıklarımı kaleme alacağım bu yazımda; A-Z’ye tüm sorularınıza cevap bulabileceksiniz. Tabi ki siz araştırmaktan, uygulamaktan ve paylaşmaktan vazgeçmeyin!

Diş çıkarma habercisi: Huzursuzluklar!

Diş çıkarma belirtileri huzursuzluklarla başlar. Tabi bunlar her bebek için değişebilir. Yeni diş ortalama 1 hafta öncesinde ağrı sızı gibi problemlerle bebekleri huzursuz etmeye başlar. Bu dönemde dişin çıkacağı bölgede şişlik ve kızarıklık gözlemlenir. Diş çıkana kadar diş etine baskı uygular. Diş etini aşmasıyla son bulur. Bu süreçte bebeklerde gözlemlenebilecek davranışlar şunlardır;

 • İştahsızlık: Bu dönemde bebeğiniz iştahsız olabilir. Dikkat! Bu süreci kontrol altına almamışsanız kilo kayıplarıyla sonuçlanabilir.
 • Uyku problemleri: Bebeklerde uyku bozukluğu öğrenme becerilerinin gerilemesine ve günlük işlevselliğe neden olabilir. Ayrıca uykuyu alamamış bebekler aşırı huysuz olurlar.
 • Ağrı: Düşünün ki bir kemik parçası en hassas olan noktanıza günden güne baskı uyguluyor.. Bu dönemler bebeğinizi kendinize yakınlaştıran, anne-bebek bağlarının güçlendiği dönemlerdir. Onu anlamak ve daha fazla zaman ayırarak sakinleşmesini sağlamak sizin elinizde!
 • Yüksek ateşlenme: Bu tür bir belirtiyle karşılaştığınızda muhakkak hekiminize danışmalısınız. Ateşlenmenin diş çıkarma evresi sebebiyle ya da farklı nedenlerde olabileceğini unutmayın! Doğru teşhis ve doğru takip şart.
 • Isırma: Kaşınma neticesiyle oluşan kaşıntıyı gidermek için ısırmak ihtiyaçtır. Bu dönemde ağız ve diş sağlığı için uygun olan diş kaşıyıcılar dışında bebeklerin ağızlarına sokmak istediklerine engel olmalıyız.
 • Öksürük: Diş çıkartma döneminde tükürük bezleri daha fazla salya üretir. Bu salya zaman zaman tıkanarak öksürmesine neden olabilir.
 • Öfke-fevrilik: Ağrı ve acı duyduğu anlarda gözlemlenebilir.
 • Salya:  En belirgin diş çıkarma sinyalidir.
 • Yanak kaşıma: Kaşınma bu dönemde çok fazla gözlemlenir. Diş eti ağrısı, sinir yollarının sıkışmasıyla kaşıntı hissi oluşturabilir.

Diş çıkarma döneminde iştahsızlık, ağlama, ateşlenme gibi belirtiler genel olarak gözlemlenir. Bunların yanında kısmen ishal, diş etinde kanama ve konvülziyon da diş çıkarma belirtisi olarak gözlemlenmiştir.

Bu sıkıntılı dönemin bir müddet hafiflemesi ve sürecin müjdecisi Süt dişimiz; dişetini yararak doğar.

Süt Dişi Nedir?

Bebekler doğduktan 6. aydan itibaren diş çıkarmaya başlarlar. Devamından diş çıkarmaya 30-36. aylara kadar devam ederler. Bunlara Süt dişi veya Bebeklik dişi denir.

Bebeklerde dis sağlığının önemi
Bebeklerde dis sağlığının önemi

Bebeklerde Ağız-Diş bakımı nasıl yapılmalı?

Bebeklerde diş sağlığı ve bakımının doğru ilerlemesi ilerisi içinde mükemmel dişlerin habercisi olacak. Bir yandan doğru bir uygulama ile diş ve ağız sağlığı desteklenirken diğer yandan bebeğinize kazandıracağınız bu alışkanlık ağız ve diş yapısı için en doğrusu! Peki, doğru diş bakımı nasıl yapılmalı, yanlışlarımız neler?

Bunları yapılmayan doğrular ve yapılan yanlışlar olarak da söyleyebiliriz. Ne yazık ki tam olarak işte bunlar; çocuk bakımını kolaya indirgeyen ve çocuk bakımını zorlaştıran ince ve bir o kadar önemli nüanslar…

Bebek Diş Bakımında Doğru Uygulama

 • Öncelikle bebeğinize lisanslı diş kaşıma aparatı edinin. Diş kaşıma aparatı, diş çıkardığı dönem boyunca kasıntılara en doğru çözüm. Aksine kaşıntıyı giderebilmek için ağzına alacağı cisimler oldukça zararlı olabilir. En kötüsü de bu bir alışkanlık haline gelebilir. Tam burada iş ebeveynlere düşüyor.
 • Düzenli olarak satın aldığınız lisanslı bebek diş fırçası ile dişlerini fırçalayınız.
 • Bebeğinizin parmak emme ve emzik kullanımının önüne geçmelisiniz. Isırma alışkanlığı yeni bir dişin yapısını bozmaya neden olabilir. Emzik kullanımı konusunda buradan bilgi alabilirsiniz.
 • Bebeğiniz uyumadan önce su içirmeyi ihmal etmeyin. Mümkünse uyku öncesi şekerli süt vb. içecekler uyku öncesi verilmemeli.
 • Beslenmesine dikkat edin. Sağlıklı gıdalar ile kararında besleyin.
 • Steril bir tülbent ya da gazlı bez yardımı ile günde 1 kez bebeğinizi uyutmadan önce parmağınıza sararak ağız içini dişlerini ve diş etlerini temizlemelisiniz.
 • Bebeğimizin dişleri için kullandığımız diş kaşıyıcı, bebek diş fırçası, bez vb. ağzına alacağı her şeyi olabildiğince sık temizlemek gerekir.

Kaşıntı giderici 15 Diş Kaşıyıcı Önerisi

Bebeklerde diş sağlığı için en önemli unsurlardan biri diş kaşıyıcı. Diş kaşıyıcı seçimi yaparken en önemli unsur; seçilen diş kaşıyıcının kimyasal ve sentetik malzeme içermemesidir. Bu tür malzemeler hem diş sağlığı hem de insan sağlığı için son derece önemli. Öte yandan diş kaşıyıcılara rengi veren boya yenilebilir gıda boyası içermeli. Ayrıca diş kaşıyıcı adı altından satılan ve sağlık anlamında çok tehlikeli olan sert plastikli merdiven altı üretimleri tercih etmeyiniz. Tercih etmenize yardımcı olabilek 15 adet farklı tip ve farklı markalarda ürünleri paylaşıyorum.

 1. Fischer Price Bukelamun Dişlik (Ortalama Fiyat 15,00 TL)
 2. Baby&toys Bebek Diş Kasıyıcı Eldiven (Ortalama Fiyat: 16,00 TL)
 3. Sophie Diş Kaşıyıcı DansEden Fil (Ortalama Fiyat: 175,00 TL)
 4. Glove Plus Dis Kaşıyıcı (Ortalama Fiyat: 110,00 TL)
 5. Baby Soft Sulu Diş Kaşıyıcı (Ortalama Fiyat: 35,00 TL)
 6. Bebedor İlk Dişliğim Diş kaşıyıcısı (Ortalama Fiyat: 15,00 TL)
 7. Chicco Meyve Diş Kayıcı (Ortalama Fiyat: 23,00 TL)
 8. Soğuk Diş Kaşıma Çubuğu (Ortalama Fiyat 20,00 TL)
 9. Phillips Avent Diş Kayşıyıcılar (Ortalama Fiyat 25,00 TL)
 10. Wee Baby Baby Askılı Sulu Diş Halkası (Ortalama Fiyat 17,00 TL)
 11. Coco Kiplet Diş Kaşıyıcı (Ortalama Fiyat 75,00 TL)
 12. Baby Banana Diş Kaşıyıcı Diş Fırçası Muz (Ortalama Fiyat 140,00 TL)
 13. Suavinex Kauçuk Diş Halkası (Ortalama Fiyat 29,00 TL)
 14. OiOi Annenin Eli Bebek Silikon Diş Kaşıyıcı (Ortalama Fiyat 25,00 TL)

“Bebeklerde Diş Sağlığı” konusunu ele alırken bir çok kaynak kullanarak araştırmalarda bulundum. Bunların içerisinde bir araştırma dikkatimi fazlasıyla çekti. Uluslararası İnsan bilimleri Dergisinde 2009 yılında yayınlanan  “0–12 aylık bebeği olan annelerin çocuk bakımında başvurdukları geleneksel uygulamalar” başlıklı yazı sizin de ilginizi çekebilir. Bunu buradan paylaşıyor, siz ve bebeğiniz için sağlık diliyorum…

Kaynaklar:

http://www.cocukhayat.com/yazi/uykugelisim.html

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/518443

https://sagligim.gov.tr/bebek-sagligi/yenidogan-agiz-bakimi.html

 

Buradan ev yoğurdu tarifine geçebilirsin!

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir