Annelikbir anne tavsiyesi

Bu yazı Fulden Karameşe tarafından yazılmış olup, gerçekten deneyimlediği “bir anne tavsiyesi” adı altında bilgi ve tecrübelerini paylaşmak adına hazırlanmıştır 🙂

Gelelim taze anneden tavsiyelere 🙂

Sevgili anneler merhaba. Öncelikle kendimden bahsedeyim kısaca sizlere. Ben Fulden. Bundan 13 ay önce anne olmuş, ilk 6 ayını yanlız geçirmiş, 6.aydan sonra anneanne desteğiyle hayatına devam eden çalışan bir anneyim. İlk annelik deneyimini kızım Nil ile yaşadım, ki ben ona dünyanın 8.harikası diyorum. Doğrularıyla , yanlışlarıyla hepiniz gibi taze bir anneyim. Henüz yeni fırından çıkmış olmasam da tazeliğimi korumakla birlikte siz yeni annelere 13 ayda yaşadığım bazı tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Bazıları benim de ilk zamanlar uygulayamadığım ama sonrasında keşke böyle yapsaydım dediğim, bazıları ise uygulayabildiğim ve bana iyi geldiğini hissettiğim tecrübelerim.

Evettt şimdi edindiğim tecrübeleri paylaşmaya geldi sıra!

Öncelikle uykusuz geceler size bekliyor peşinen bu konuda anlaşalım. Ama eğer uyku düşkünü bir anneyseniz de dert etmeyin ömür boyu sürmeyecek ya elbet deliksiz uyuyacaksınız , hem dünyanın 8. harikasına sahip olmanın bazı bedelleri olacaktı elbet 🙂

Bebeğiniz her isteğini ağlayarak dile getirecek özellikle ilk zamanlar sebepli sebepsiz ağlayacak. Sinirlenmeyin, üzülmeyin. Sürecin doğal ilerleyişi olduğuna inanın. O en güvende olduğu yerden, anne karnından yeni çıktı annesi. Kendini güvensiz hissetmesi ve ağlaması çok doğal. Hem zaten ilk dönemler sizde sebepli sebepsiz ağlayacaksınız, bebeğiniz yalnız değil 🙂

Karşılaştırma yapmayın. Sütünüzü, bebeğinizi, eşinizi kimselerle karşılaştırmayın. Siz olduğunuz gibi çok güzelsiniz ve her aile kendine göre farklı güzellikleri barındırıyor içinde unutmayın.

Bebeğinle uyumalısın ya da uyumamalısın diyenlere aldırmayın. Nasıl huzurluysanız öyle yapın. Bu işin kuralı yok. Siz ve bebeğiniz mutluysa gerisi boş.

Doğum sonrası kilolarınızı bir süre takmayın

Aman ye kızım sütün artar diyenlere de inanmayın ama. Hem eğer emziriyorsanız lohusalık dönemi hızlıca gidecek o kilolar zaten. E sonrası da size kalmış..

Dürüst olayım. İlk zamanlar gerçekten duş bile alacak vaktiniz olmayacak . Hamileyken aman ne var canım bir eyeliner çekecek vakti de mi olmuyor insanın dediğim günlere gülüp geçiyorum şimdi. “Eyeliner mı? O da ne! ”. Neyse cildimiz bir süre nefes alır hem fena mı ?

Eşinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Tüm ilgi üzerinde iken bir anda pabucu dama atılan eşiniz kendini kötü hissedecektir. İzin vermeyin üzülmesine. Çünkü sizin de ona ihtiyacınız olacak bu dönemde, sarıp sarmalayın birbirinizi.

Gezmekten , dolaşmaktan çekinmeyin. Bebekle nasıl olur diye tedirgin olmayın. Hem belki çok güzel olur ne biliyorsunuz , belki gezmeyi seven bir bebeğiniz vardır. Ya da evde uyutamadığınız bebeğiniz temiz havada kolaycacık uyuyuverir. Deneyin, denemekten korkmayın .

Kendinize zaman ayırın

Bunun için “Sen git kendine vakit ayır” diyebilen bir eşe ihtiyacınız olacak tabii. Aynı şekilde siz de eşinizi özgür bırakın. Bu süreçte sürekli tekrarlanan işler (emzir, gaz çıkar, altını al, uyut…) sizi bunaltacaktır kendinize zaman ayırmak ikinizin de hakkı.

Kuaföre gidip saçlarınızda değişiklik yapın, en sevdiğiniz ojeyi sürün. Göreceksiniz iyi gelecek.

Kucağa alıştırma diyenlere kulak asmayın. Bebeğinizin ilk zamanlar tek ihtiyacı sıcak bir kucak. Onu mahrum etmeyin.

Bebeğinize karşı hep pozitif olun. Biliyorum özellikle lohusalık dönemi çok yıpranacaksınız. Ama pozitif düşünmek size de iyi gelecek. Ömür boyu süren lohusalık olmadığına göre derin bir nefes alın bu sürecin geçeceğini bilin ve anın tadını çıkarın.

Bebeğinizin bir de babası var unutmayın. Her zaman en iyisini siz bilemeyebilirsiniz. Bebeğinizi büyütürken onun da fikirlerini önemseyin, ona da şans verin. Bebek bakımını onunla paylaşın. Bu eşinizin sizle ilgili empati kurabilmesini kolaylaştıracak hem de bebeği ile bağı kuvvetlenecektir.

Özellikle ilk 6 ay için bebeğinize rahat bodyler tercih edin. Süslü püslü boncuklu işlemeleri kıyafetleri giydiremeyeceğiniz için muhtemelen kısa bir süre sonra küçük gelecek ve etiketi üstünde bekleyecektir. Hem o daha çok küçük annesi, teni de hassas. Rahat etmeli. Süslenmek için çok erken.

Mükemmel anne yok

Hem anneyiz diye mükemmel olmak zorunda değiliz. Biz de insanız neticesinde. Uyumak bilmeyen bebeğini bazen sallaman gerekebilir ya da sütün yetmiyorsa mama vermek zorunda kalabilirsin kendini kötü hissetme yalnız değilsin.

Büyük konuşmayın. Yapmam dediğiniz şeyleri yapıyorsunuz çünkü. Yapmak zorunda kalabiliyorsunuz diyelim ya da. Bu yüzden pişmanlık hissetmeyin .

Kendi zevk aldığınız şeylerden tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz, bebeğinize bakarken hayatınıza entegre etmeye çalışın zevklerinizi. Kitap okumayı çok seviyorsanız bol bol kitap okuyun ona ya da dans etmeyi seviyorsanız müzik açık olsun her an evinizde. Emin olun bebeğiniz bu duruma bayılacaktır. Eline tutuşturulan bir çıngıraktan daha fazla zevk alacaktır.

Anne olmak mükemmel bir duygu. Ama aynı zamanda bir kadın olduğunuzu sakın unutmayın!

Bebeğinizin ilk kez tırnaklarını keserken, banyosunu yaptırırken çok tedirgin olacaksınız. Ama zamanla öğreniyor insan alışacaksınız endişelenmeyin.

Hijyen konusunda çok da abartmayın. Bebeğiniz mikroplarla da savaşmasını öğrenmeli, bir nevi aşı gibi düşünün. Hem kirlenmek güzeldir değil mi ama 🙂

Çalışan anneler bir süre sonra işlerine dönmek ve bebeklerini bırakmak zorunda kalabilirler. Bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin. İnanın arkadaşlarınızı görmek, sosyalleşmek size de iyi gelecek. Kendinizi eskisinden daha dinç hissedecek, nasıl bu kadar işin üstesinden geldiğinize şaşıracaksınız. Çalışan bir anne olarak diyebilirim ki güç içimizde!

Ne zaman sıkılsanız, bunalsanız gelecekle ilgili hayal kurun

Bebeğiniz 1 aylıkken 1 yaş doğum gününde hangi konsepti yapacağınızı düşünün mesela bu size heyecanlandıracaktır. 1 yaş doğum gününde ise ilk kez konuşacağı günleri hayal edin. Karnınızdan çekilmiş olan bir ultrason fotoğrafıyla tanıdığınız bebeğiniz büyüyor ve siz her anına şahit oluyorsunuz. Bu yeterince heyecanlı değil mi sizce de ?

Ve son olarak tavsiyem, her bebek farklı bu yüzden tek bir doğru yok. Bebeğinizi büyütürken içgüdülerinize her zaman güvenin. O size doğru yolu gösterecektir.

Bebeğiniz büyüyor canım anneler. Ve her anı o kadar değerli ki. Şu lohusalık dönemi geçsin dediğiniz zamanları bile özlüyorsunuz. Her anın ayrı güzelliği var. Kıymetini bilin. Ve bilin ki siz de çok kıymetlisiniz . Kimse için olmasanız bile bebeğiniz için dünyadaki en kıymetli varlıksınız. Ve onun en çok size ihtiyacı var … Hem çok sıkıldığınız, bunaldığınız bir günün ya da uykusuz bir gecenin ardında o gülüşü her şeyi unutturmuyor mu size de ? Bana unutturuyor doğrusu anlatmaya gerek yok bknz : alttaki fotoğraf 🙂

İnstagram hesabı: fromfull

Bir anne tavsiyesi..

Bu yazı ilgini çekebilir: Lohusalık dönemi için tavsiyelerim var..

Etiketler: bir anne tavsiyesi, taze anneden tavsiyeler, lohusalık dönemi, anne, bebek

Bir cevap yazın

Yorumu gönder