Uncategorizedcoronavirus

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve etkisi altına alan coronavirus (koronavirüs) nedir, virüs nasıl yayılıyor, koronavirüsün belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık. Çok yakın bir zamanda Belçika Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü coronaviruse karşı koruma sağlayan bir ilacın araştırmasında önemli aşama kaydedildiğini ve virüsü etkisiz hale getirdiklerini açıkladılar. Lakin araştırmaların daha fazla olması ve geliştirilmesini gerektiğini belirttiler.

Corona (Korona) virüs, hayvanlar arasında yaygın olan bir virüs grubudur ve hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir. 2019 Aralık ayında Çin’de sebebi belirlenemeyen zatürre olayları ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar neticesinde zatürre vakalarının daha önce tanımlanmamış yeni bir tip koronavirüs (coronavirus) olduğu ortaya çıktı. Bu virüsün 2019 da belirmesi nedeniyle Coronavirus 2019 yani COVID-19 adını aldı. Tüm dünyayı etkileyen virüsün Çin’in Wuhan kentinde bulunan Huanan deniz ürünleri pazarı olduğu kaynaklı olduğu düşünülüyor. Coronavirüsün ilk olarak hayvandan insana bulaştığı fakat bir süre sonra insandan insana da yayılabildiği biliniyor. 

Coronavirus’lar soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. Araştırmalara göre ise SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır.

Farklı tipteki coronavirüsler, farklı türdeki rahatsızlıklara neden oluyor. Bazı coronavirüsler kişilerin sindirim sisteminde rahatsızlıklara sebep olurken, bazı türleri solunum sistemi şikayetlerini beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra solunum rahatsızlıkları da farklılık gösterebiliyor. Bazı kişilerde hafif belirtiler olurken, bazı kişilerde ise zatürreye kadar giden sonuçlar ortaya çıkıyor.

Coronavirus nasıl yayılır? 

Coronavirüsünün tam olarak insandan insana bulaşma şekli şu an bilinemiyor ama solunum yolları hastalıklarının bulaşma şeklinin benzeri denilebilir. Damlacık saçılarak yayılması solunum yolları hastalıklarına sebep oluyor. Hasta bir kişi öksürdüğünde ya da hapşırdığında etrafında bulunan kişiler bu mikroba maruz kalırlar. Bununla beraber damlacık ile kirlenen herhangi bir nesneyi kullanmak da virüsün bir diğer bulaşma yoludur.

Coronavirus belirtileri nelerdir?

Coronavirüsün belirtilerinde en çok gözlenen durumların başında ateş, öksürük ve solunum güçlüğü geliyor. Burun akıntısı olmadan solunum güçlüğü, öksürük ve ateş gibi durumlar gözlendiğinde kesinlikle kalabalık alanlardan uzak durulmalı ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ciddi coronavirüs vakalarında oluşan durumlar çoğunlukla zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüm olabiliyor.

Koronavirus nasıl tedavi edilir?

Şu anda koronavirüsün kesin bir tedavisi yok. Coronavirüs tedavisi için coronavirüs aşısı geliştirme çalışmaları tüm hızla devam ediyor. Diğer tüm virüslerde olduğu gibi coronavirüste de bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekiyor. Bunun için yeterli ve düzenli bir uyku almak, fiziksel aktivitelere önem vermek, bağışıklığı güçlendiren kaliteli besinleri tüketmek önem arz ediyor.

En kısa zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından kesin bir tedavisinin açıklanması ve artık normal hayatımıza kaldığımız yerden devam edebilmek ümidiyle.

Sağlıkla kalın..

KAYNAKLAR:

https://www.medicalpark.com.tr/coronavirus/hg-2287

https://medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/9023/corona-korona-virusu-nedir

https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/Bulasici-hastaliklar-db/hastaliklar/2019_n_CoV/afisler/A-6-BROSUR-BASKI.pdf.pdf

Bu yazıya göz atabilirsin: Koronavirüsten korunmak için 11 önemli adımı uygulayın!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder