Hamilelikdoğum çantasında neler olmalı

Hamileliğiniz süresince bebeğinize ve kendinize alışveriş yaptınız ancak doğum çantasında olması gerekenler neler diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz..

Anne adaylarının en tatlı heyecanlarından birisi de doğum çantasını hazırlamak.. 9 ay süresince aldığınız o mini mini elbiseler, yenidoğan takımları ne kadar da tatlı ve heyecan verici değil mi:) Doğuma az kala artık o çantayı hazırlama vakti geldi.

Doğum hikayemde belirtmiştim, doğum çantamı maalesef apar topar hazırlamak zorunda kalmıştım. Kızıma aldığım tüm elbiseleri makinaya atıp tek tek ütülemeyi planlıyordum halbuki.

Bu arada bebeğiniz için aldığınız tüm ürünleri yıkamalısınız. Çünkü siz o elbiseleri alana dek birçok kişi onlara dokunuyor, hatta yerlere düşürülüp tekrar yerine konuluyor.

Peki bebek elbiselerini nasıl yıkamalıyız? Bizlerin kullandığı deterjan olabilir mi? Asla! Çünkü deterjan ile yıkanan elbiseler bebeklerin hassas ciltlerinde alerji yapabilir. Dolayısıyla bebek elbiseleri ile ebeveyn elbiseleri beraber bile yıkanmamalı. Ben kızımın tüm giyeceklerini sabun tozu ile yıkıyorum. Markası önemli değil, çalıştıracağınız makina programını belirleyip deterjan atacağınız göze granül sabun tozu atacaksınız. Yumuşatıcı da bebek giysileri için uygun değil.

Şimdi gelelim doğum çantasında olması gerekenler listesine..

Doğum çantasında olması gerekenler listesinde bebek ihtiyaçları neler:

1- Yenidoğan takımı

Doğum çantasının olmazsa olmazından oluşuyor .Zıbın, alt ve üst takım, şapka, eldiven ve çoraptan oluşuyor. Bebeğinizin doğum ayını dikkate alarak ince ya da kalın bir takım koymalısınız. Bir de hastanede kalacağınız süre doğum türünüze göre değişecek. Normal doğumda 1 gün, sezaryende ise 2-3 gün arası yatış veriyorlar. Bunu hesap ederek doğum çantanıza koyacağınız yenidoğan takım sayınızı belirleyin.

2- Bebek Battaniyesi

Doğum çantasına 2 adet bebek battaniyesi koymanız yeterli olacaktır. Yenidoğan bebek 9 ay boyunca anne karnında sıcak bir ortamda kalıyordu, haliyle doğumdan sonra üşümemesi için battaniye ile sarılmalıdır.

3- Bebek Bezi

Yenidoğan bebek doğduğu gün çoğunlukla uyur. Bez sayısı hastanede kalacağınız süreye bağlı olup doğum çantasına 1 paket yenidoğan bebek bezi koymanız yeterli olur.

4- Islak mendil veya pamuklu alt temizleme pedleri

Parabensiz, yenidoğan için üretilen yanlızca saf su içeren ıslak mendil kullanmalısınız. Doğum çantasına 1 adet atmanız yeterli.

5- Pişik önleyici krem

Bepanthol baby tavsiye ediyorum. Doğum çantanıza 1 adet atın..

6- Biberon

Emzirme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sütünüzü sağabilir, ya da sütün geç gelmesi halinde yenidoğan için formül süt hazırlayabilirsiniz. Bu gibi durumlar için doğum çantanızda biberon da bir ihtiyaç haline geliyor.

7- Ağız temizleme bezi

Bebeğinizi beslerken kusma ihtimali olabileceği için yanınızda bulundurmalısınız.

8- Ana kucağı veya puset

Hastane çıkışında yavrunuzu kolayca taşımanız için oldukça ideal.

9- Yüz Örtüsü

Bebeğinizi artık evinize götüreceğiniz esnada etraftaki meraklı gözlerin bakması sizi rahatsız edebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise örtüyü direkt bebeğin yüzüne değil, ana kucağı ya da pusetin üstüne örtmelisiniz.

Doğum çantasında olması gerekenler listesinde anne ihtiyaçları neler:

1- Pijama Takımı

Pijama adedini yatış sürenize göre belirleyebilirsiniz. Önemli olan üst pijamanızın emzirmek için kolaylık sağlayabilecek olması ve doğum çantasının olmazsa olmazı..

2- Hasta Pedi

Doğum sonrası kanamanız oldukça fazla olacaktır. Dolayısıyla enfeksiyon kapmamanız ve hijyen açısından sık değiştirmelisiniz. Kalış sürenizi hesap edin, doğum çantasında 1 gün için en az 2 paket hasta pedi bulundurun.

3- Emzirme Sütyeni

1 adet koyabilirsiniz.

4- Hamile Külodu

Hasta pedi kullanacağınız için büyük boy çamaşır kullanmanızda fayda var. Hijyen açısından 4-5 adet koyabilirsiniz.

5- Kalın Çorap ve Terlik

Doğumdan sonra ayaklarınız üşüyecektir, aman ihmal etmeyin.

6- Makyaj Kutusu

Doğum esnasında ya da doğum sonrası fotoğraf çekilerek güzel anılar biriktirmek isteyebilirsiniz. Makyaj için gerekli malzemelerinizi, tarak ve saç tokalarını unutmayın.

7- Lohusa Tacı

Olmazsa olmaz tabi:)

Emzirme konusunda başarılı olamadığınız takdirde bebeğinizi formül süt ile besleyebilirsiniz. Bunu listeye eklemedim, olası durumda zaten yakınınız eczanelerden temin edebilir. Eğer maddi imkanınız varsa ve de ilerleyen aylarda çalışma hayatınıza geri dönecekseniz süt sağma makinası edinmenizi tavsiye ediyorum. Manuel süt sağma aparatları da var ancak ben faydasını görememiştim. Hastanelerde süt sağma cihazları bulunuyor ama sizin bir biberon ve meme başlığı bulundurmanız gerekiyor.
Bu arada emzirme konusunda derin deneyimlerimi paylaştım, umuyorum sizlere de yardımcı olacaktır.

Buradan süt sağma makinaları hakkında bilgi edinebilirsin!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder