Doğum Hikayeni Paylaş

Doğum Hikayesi:Melehat Akis

prenses doğum

Doğum hikayem..

İsmim Melehat. Kızımın adı da Öykü. Bu da benim Öykü’m❣️

Geçen yıl 8 haftalık olması gereken bebeğimi 6+2 de kalp atışı olmaması nedeniyle kürtajla kaybettim. Psikolojim çok çok kötüydü. Eşimin morali ne kadar kötü olsa da birimizin güçlü olması gerektiğini savunup bana hep destek oldu. 1 yılda anca toparlayabildim. Çocuk istediğimize karar verdikten sonra folik asit kullanmaya başladım ve kısa sürede hamile olduğumu öğrendim. Hayatım boyunca unutmayacağım anlardan bir tanesi. Oturdum yarım saat ağladım. Sonrasında kan testleri vs. derken 4 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Sonraki süreç bulantı ve kusmalar ile geçti. İlk 4 ay akşam yemeğine kadar hep kustum. O sarı safrayı çıkarmazsam rahat edemiyordum. Kendi evimden ve evimin kokularından tiksindim. Özellikle daha çok yeni olan buzdolabımdan. 4 ayın sonunda kusmalar bitti rahata erdim derken mide yanmaları nüksetti doğuma kadar. İlaçlar bir süreliğine kesiyordu yanmaları. Sonrası sabaha kadar salatalık, marul, sakız çiğnemekle geçiyordu. En sonunda doktorum farklı bir ilaç yazdı da son 2 hafta rahata erdim. 😊

Tercihimiz Gaziantep Hatem Hastanesi oldu.

Yaşadığım yerde özel hastane yok. Var da yok diyelim. Devletin suyu mu çıktı derseniz Suriyeliler yüzünden hastanenin sabrı kalmamıştı.

Kimi arkadaşlar Yılmaz Bey sezaryen yanlısı deyip durdukları için özellikle bu kısmı anlatmak istiyorum. Normal doğum yapmaktan çok korkan biri olarak ona gittim. Sebebi sezaryen yanlısı olduğunu duymamdı. 34. haftamizda ona gitmeye başladık. 3 hafta sonra çatı kontrolü yapacağını söyledi. 3 hafta sonra çatı kontrolünde normal doğuma daha yatkınsın, duruma göre değerlendirelim dedi. 1 hafta sonra tekrar bakıldı. Yani ilk çatı muayenesinden sonra her gittiğimde bakıldı artık. Ve her defasında normal doğum olacağı söylendi. İçim karara karara çıkıyordum odadan. Bebeğim 30. haftada baş aşağı dönmüş 34.haftada kanala girmişti zaten. Bundan sonraki randevularımız sıklaştı. Hafta da bire sonrasında da 2 günde bire düştü. Günümüz dolmuş son günlerimize girmiştik artık.

Ve..

Pazartesi günü gittiğimizde “Normal doğum ile olmayacak sanırım bu. Bu zamana kadar beklememizin sebebi hep normal olacak gözüyle bakmaktı. Bebek baskı yapıyor ama rahim duvarın kalın olduğu için açılman olmuyor, suni versem canını boş yere acıtmakla kalacağım o yüzden ameliyat gözüküyor” dedi. 💃💃 Benim ağzım kulaklarımda tabii. “Çarşamba nst kötü çıkarsa alırım hemen, iyi olursa cuma kesin ameliyat” dedi.

Çarşamba geldi çattı, ha Çarşamba ha cuma olalım bitsin aklıyla kocamı kandırmaya çalıştım. O da 1 gün 1 gündür. Her şey değişebilir bekleyelim deyip duruyordu. Çarşamba randevumuza gittik nst iyi. Tansiyon iyi. Su iyi. Herşey mi iyi olur arkadaş! Cuma günü gel dedi Yılmaz Bey. Ha bugün ha cuma, alın beni artık dedim, cumaya bakalım bir daha dedi. Cuma günü geldi çattı artık bugün son gündü. 😊 Nst iyi, su iyi, tansiyon iyi. Hoppalaaa. Çatıya bakalım dedi. Yumuşamış. Suni sancı vereceğim dedi. Höönkk 😫 Ama ameliyat demiştiniz dedim. Normal gözüken birini sezaryen ameliyata alamam dedi. (O zaman özele gitmenin ne faydası var ki doğum şekline yine karar veremiyosam..)

Yatış işlemleri derken 11.30 da başlandı suni sancıya..

Rahim iyice yumuşasın diye ek olarak vitamin + rahim yumuşatıcı serum da takıldı. Nst ye bağlandı ve beklemeye geçildi. İlk doz 50 ile başlandığı için bir şey hissettirmedi. 2 saatte 3 cm açılma oldu. Tabii düzenli olarak alttan bakılmalar falan. Çatı muayenesini kasılmadan çok kolay atlatabiliyorsunuz. Ancak iş doğumdaki açıklığa bakmaya gelince ebe sizi mahvediyor. Sancıdan çok ebenin içimi deşmesine sinir oluyordum. Doktorum sağ olsun prenses doğum yaptıracağım demiş. Ebe kontrole geldiğinde istiyor musun dedi. En son 6 cm açılman olmadan alman lazım 6 cm den sonra vermiyoruz dedi. Şu an için çok sancım yok dayanabilirsem bir sonraki gelmenizde söylerim dedim. Bu konuşmadan yarım saat sonra sancılar sıklaştı.

Acı eşiğim hep yüksek derdim..

Hiç alakası yokmuş. Bildiğiniz kendimi yerlere attım. Duvarlara vuruyordum artık kafamı. Annemi gönderdim ebeyi bul şu prensesi yapsın artk diye. Doğuma girmiş ebemizde. Yarım saat o sancıyı çektim. Sonra bir asistan ve doktor gelerek belden katateri takip, epidurali yaptılar. Çok şükür artık sancı yoktu. Sancı olmadığı için dozu artırdılar. 1 saatte 9 cm açıklık oldu. Epuduralin etkisi 1 saat sürdü. Bu arada alttan baktıklarında da hissetmiyorsun epidural mevcut olduğu için. Neyse epiduralin etkisi geçtiğinde sancılar dakikada bire düştü. Çıkarsınlar artık şunu, alsınlar sezaryene deyip durdum. 5 dk sonra tekerlekli sandalye ile hemşire geldi beni doğumhaneye aldılar.

16:50 de doğumhaneye girdim

Tekerlekli sandalyeden kalkmadan yarım doz daha epidural yapıldı. Vardiyaları değiştiği için başka bir ebe geldi, doz yapıldı ama ben sancıyı hissetmeyeceksem nasıl ıkınıcam dedim. Merak etme biz yardımcı olacağız, ağrıyı hissetmeyeceksin ama sancı geldiğini anlayacaksın dedi. Gerçekten de öyle oldu. Ağrı, sızı yoktu ama sancının geldiğini anladıkça nefesimi derinden çekip, güçlü bir şekilde ıkınmaya çalıştım. Yeni şeker ebemiz de elleri, kimi zaman yumrukları kimi zaman da kolları ile destek oldu. Ve saat 17:05 te kızım dünyaya geldi..

O kadar ağrıya, sancıya rağmen doğum gerçekten de mucizevi birşey..

50 cm 3930 gr olarak doğan kızım sayesinde 5 tane dikişim ve göğüs kafesimde inanılmaz ağrı vardı. Otururken, kalkarken ve yatarken çok zorlanıyordum, canım çok yanıyordu ama kızıma değer. Bu arada kızım çok güzel bir tarihte doğdu. Kilis’in kurtuluşu. Planlasak bu kadar tutmazdı. Eşim memleketine aşık. Şimdi de kızı bu tarihte doğduğu için çok sevinçli. Atlamadan geçemeyeceğim ikimizde Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nden mezunuz. Yani gerçekten de aşk meyvesi miinnağıım.💕 7 Mart itibariyle 3.ayımız bitti. Tek problemimiz ayakta sallamadan uykuya dalamaması. Onu da aştık mı bir problemimiz kalmayacak. Allah’ım herkese hayırlı doğumlar nasip etsin. Bir avazda kurtarsın inşallah.🙏

Sıradaki doğum hikayesini okuyabilirsin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir