Hamilelikdoğum çeşitleri iyi ki anneyim

Gebeliğiniz boyunca “nasıl doğum yapacağım”, “doğum yapmaktan korkuyorum” ve “doğum türleri nelerdir” şeklinde soru veya sorunlar çoğu zaman zihninizde yer edecek… Doğum öncesinde doğum türlerinin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bu yazıdan sonra hangi tür doğum yapmak isteyeceğinize net bir şekilde karar verebilirsiniz..

Bebek sahibi olmak en büyük hayallerinizden biriydi ve belki de tek hayaliniz.. 9 ay su gibi akıp geçiyor, her ne kadar bu sürecin içinde pek kolay geçiyor gibi gözükmese de arkanıza dönüp baktığınızda eminim zaman ne çabuk geçmiş diyeceksiniz. Gebeliğiniz boyunca “nasıl doğum yapacağım”, “doğum yapmaktan korkuyorum” ve “doğum türleri nelerdir” şeklinde soru veya sorunlar çoğu zaman zihninizde yer edecek. Herşeyden önce güçlü olun ve “birçok kişi gibi bende doğumda başarılı olacağım” mesajı verin beyninize. Ki gerçekten başaracaksınız. Çünkü kadın yaratılışı o kadar muazzam ki, vücudunuz doğum esnasında ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Siz yanlızca süreci akışına bırakın, rahat bir hamilelik dönemi geçirin. Sonrası mükemmel olacak.. Tabi öncesinde doğum türlerine karar vermelisiniz.

Gelin doğum türlerine göz atalım..

Normal Doğum

Doğum türlerinden öncelikle tecrübe edindiğim konu olan normal doğumdan başlayalım. Öncelikle normal doğumdan korkmayın, kadınlar insanlık var olduğu tarihten bu yana bu şekilde doğum yapıyor. Ülkemizde sağlık kurum ve kuruluşlarının çokça sayıda yer alması, hekim tercihinizin olması, sizin ve bebeğinizin sağlik kontrollerinin yeterli düzeyde yapılması sizi doğum konusunda daha cesur kılacak. Eskiden evde yapılan doğumların bazılarında anne ya da bebek yeterli sağlık koşulları olmaması sebebiyle hayatını kaybedebiliyordu. Ancak şu zamanda birçok hastane tam teşekküllü, o yüzden bir korkunuz olmasın. Gebeliğinizde hastanelere sık sık kontrole gideceksiniz. Bu kontrol zamanlarında hastaneyi iyi değerlendirin, doğum yapan yakınlarınıza doktorlar, ebeler hakkında sorular sorun,doğum türleri hakkında detaylı araştırma yapın. Sizin için önerilen bir hekim varsa onun daimi hastası olabilirsiniz.

Kontroller sıklaştıkça, yani hamileliğinizin son haftalarında doktorunuz doğum türünüzü söyleyecek. Örneğin; bebeğinizin kalp atışları normalse, bebeğinizin başı artık aşağıdaysa, sizin ve bebeğinizin sağlığı yerindeyse ve seçiminiz devlet hastanesi ise yüksek ihtimal en çok tercih edilen doğum türlerinden olan normal doğumu yapabileceğinizi belirtecektir.

Doğum türlerinden normal doğumda akış birçok annede biraz farklılık gösterse de hemen hemen aynıdır. Doğum hikayem adlı yazımda tecrübelerimi paylaşmıştım. Ancak bu herkeste aynı olamaz, örnek olarak doğumhanede aynı odayı paylaştığım bir başka anne adayının 2 gündür devam eden sancısı vardı, suyu 1 gün önceden gelmiş olmasına rağmen benden yaklaşık 1 saat önce doğum yaptı. Akış aynı, zamanlama farklı. Normal doğum türünden fazla detaylandırmayacağım, doğum hikayemde çokça bahsettim.

Sezaryen Doğum

Doğum türlerinden bir diğeri olan sezaryen doğum 2 türlü yapılıyor. Birincisi genel anestezi. Bu anestezide anne adayı verilen ilaçla tamamen uyutuluyor. Yani sezaryen ameliyatına başlamadan gebe olarak uyutuluyorsunuz, anne olarak uyanıyorsunuz. Genel anestezi de anne adayının doğum sürecini görememesi ve bu arada geçen boşluk annenin bebeğini hemen kabullenememesine sebep olabiliyor ancak bu her anne için geçerli değil elbette.

Bir de bölgesel anestezi var. Burada amaç yanlızca belden aşağısını uyuşturmak. Böylelikle bebeğinizi doğar doğmaz görebiliyorsunuz. Bölgesel anestezi 2 türlü yapılıyor. Spinal anestezi ve halk arasında prenses doğum olarak adlandırılan epidüral anestezi. Spinal anestezide belde omurilik yakınına ilaç enjekte ediliyor. Prenses yani epidüral anestezide sırta yerleştirilen mini bir borucuktan ilaç veriliyor.

Peki en sık tercih edilen doğum türü olan sezaryen hangi hallerde tercih ediliyor? En yoğun sebeplerinden biri normal doğum korkusu sebebiyle anne adaylarının sezaryeni daha kolay görmesi. Bir diğer sebebi ise gebenin ya da bebeğin zorunlu sağlık sebepleri dolayısıyla uzman hekimin bu ameliyatı önermesi.

Suda Doğum

Bir başka doğum türü olan suda doğum; anne adayının doğum sancısını azaltan bir doğum yöntemi. Normal doğum yapıyorsunuz, ancak sizi sıcak bir küvetin içine koyarak ağrılarınızı minimuma indiriyorlar ve sonucunda bebeğiniz suda doğuyor. Ancak hekiminiz düzenli olarak sizin ve bebeğinizin kalp atışlarını kontrol ediyor. Süreç olumlu ilerlerse suda doğum yapabiliyorsunuz.

Hipnoz Yöntemiyle Doğum

Bir de yeni bir doğum türü olan hipnoz yöntemi ile doğum var, bu da ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte bazı özel muayenehanelerde mümkün. Alanında uzman kişiler sizi hipnoz ederek doğumu rahat bir şekilde gercekleştirmenize yardımcı oluyor.

Ne tür doğum yapacağınız size kalmış elbette ancak hekiminizin tavsiyelerini dikkate alın ve doğumdan asla korkmayın. Gerekirse doğum koçlarından yardım alabilirsiniz.

Bu yazıdan da bilgi edinebilirsin!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder