Doğum Hikayeni Paylaş

6 Aylık Bebek Beslenmesi ve Ek Gıda

bebek beslenmesi

6 aylık bebek beslenmesi ve ek gıda, bebekler için ilk ek gıda tarifleri, ek gıdaya geçiş, besin alerjisi, ek gıda menüleri ve 6 aylık bebek beslenme tablosu gibi merak ettiğiniz tüm konular bu yazıda ..

6 Aylık Bebek Ne Yiyebilir?

Bebeğinizi ilk 6 ay yanlızca anne sütü ile beslediniz ya da bazı sebeplerden dolayı formül süt verdiniz. Bu sürenin sonunda, yani bebeğiniz dünyaya geldiği tarihten bu yana 180 günü doldurduktan sonra 6 aylık bebek ne yiyebilir?

ek gıda

6. ayını dolduran bebek yavaş yavaş ek gıda olarak adlandırılan sebze püresi, meyve püresi deneyecek. Tabi bebeğinize vermeniz gereken ilk ek gıda ev yoğurdu bunu unutmayın. Ev yoğurdu tarifi için tıkla..

6 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğinizi ev yoğurdu, sebze ve meyve püreleriyle tanıştırma vakti geldi! Peki 6 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, bebeğime neler yedirmem gerekiyor, hangi miktarlarda yiyecek, püreleri nasıl hazırlamam lazım diyorsanız ek gıda tariflerimi okuyabilirsiniz.. Ancak dikkat edin. Bebeğinize ek gıda verirken mutlaka 3 gün kuralını uygulayın.

Ek Gıda Dönemi Bebek Beslenmesinde 3 Gün Kuralı

Bebekler ek gıda döneminde bazı besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bebeğinizin hangi gıdalara karşı alerjisi olduğunu tespit etmek için bebek beslenmesinde 3 gün kuralı uygulanmalıdır.

3 gün kuralını basit bir örnekle anlatacak olursak; örneğin bebeğinize 6 aylık beslenmesi başlayınca havuç püresi vereceksiniz ama buna karşı bir alerjisi olup olmadığını bilemiyorsunuz. Havuç püresini vereceğiniz ilk gün (bebek kaşığı ile) 3 kaşık, ikinci gün 4 kaşık, üçüncü gün ise 5 kaşık vermelisiniz. Eğer alerjik bir reaksiyon görmediyseniz bu sebzeyi devamlı verebileceğiniz, başka ek gıda tarifleriyle birlikte havucu da katabileceğiniz anlamına gelir.

Bebeklerde kabızlık için kesin çözüm önerileri ilgini çekebilir!

Ek Gıda Alerji Yapabilir!

Ek gıda döneminin bir sorunu olarak görülen bebeklerde besin alerjisi durumunun birtakım belirtileri var. Bunlar; deride kırmızı döküntüler, hırıltılı solunum ve öksürük, kusma, kabızlık, ishal, dudaklarda morarma gibi çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Öyle ki ani ölüme bile yol açabilen besin alerjisi kimi zaman grip veya nezleye benzer belirtilerle bile ortaya çıkabiliyor. Ek gıda dönemi en sık rastlanan alerjik gıdalar; inek sütü, yumurta akı, bal, fındık, fıstık, ceviz gibi besinler alerjiye neden olabilir. Yine de bebeklerde en sık inek sütü alerjisi görülüyor. Bunların yanı sıra, soya, yer fıstığı, deniz ürünleri, buğday, tahin, susam, domates, kakao, çilek, muz, portakal, yulaf, arpa, çavdar gibi yiyecekler de ek gıda döneminde alerjiye en fazla yol açan besinler arasında yer alıyor. Bebeklerde alerji belirtileri besin alındıktan sonraki ilk dakikalarda veya 1-2 saat sonra ortaya çıkabiliyor. Nadiren 72 saat sonra da vücut tepki verebiliyor.

Alerji anne sütünden bebeğe de geçebiliyor. Besin alerjileri anne sütüyle beslenen bebeklerde genellikle ek gıda başlangıcı 6. aydan itibaren görülür. Bebeğin inek sütüne alerjisi varsa, annenin bebeğini emzirdiği süreçte tereyağı, peynir, yoğurt, laktoz, aroma katıcı maddeler, içerisinde laktoz olan süt artırıcı çaylar, krema ve muhallebi gibi ürünlerden uzak durması gerekir.

Besin Alerjisini Önlemenin Yolları

Besin alerjisini önlemenin yolları var elbet. En başta da annelere düşen önemli görevler var. Bebeğin bir besine alerjisi olup olmadığını anlamak için ek gıda tüketimine başlanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Yeni başlanan besinlerin az verilmesi ve alerjik reaksiyonların gözlemlenmesi önem taşıyor. Annelerin her bir gıdayı en az 3 gün kuralıyla vermesi, her gün yavaş yavaş artırması, ek gıdaya başlarken önce sebze çorbası ve tahılları az az denemesi gerekiyor. Bunların yanı sıra yumurta akına 1 yaşından önce başlanmaması, peynir, yoğurt ve daha sonra da yumurtanın dikkatlice ve yavaş yavaş artırılarak verilmesi önerilmektedir.

besin alerjisi

Ailesinde alerjisi olan bebeklerin ilk 6 ay kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmesi, ek gıdaların 6 aydan önce verilmemesi gerekir. Besin alerjisi olan bebeklerde inek sütü proteini içermeyen mamalar tercih edilmeli. İnek sütü ve inek sütü içeren besinler bebeğin diyetinden, bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa annenin de beslenmesinden çıkarılmalıdır. Aşırı gazlı, yüzünde devamlı kızarıklık, pullanma ve kafasında konak olan bebeklerde besin alerjilerinin araştırılması gerekiyor. Yine sık ağlayan, bazen sebebi açıklanamayan inatçı bir burun tıkanıklığı ya da bir besini aldıktan sonra burun akıntısı, kaşıntısı ve gözde yaşarma sorunu görülen bebekler de besin alerjisi yönünden dikkatle incelenmelidir.

İshal olan bebek için ne yapılmalı?

Ek Gıda Dönemi Bebeğinize Yapmanız Gereken Püre Tarifleri

Havuç Püresi Nasıl Yapılır?

Ek gıda denememiz ilk olarak havuçla başlamıştı. Her ne kadar ağzını yüzünü buruştursa da annesinin elinden ne olsa yiyordu kuşum 🙂

Havuç püresi suda ya da buharda haşlanabilir. 6 aylık bir bebek tadımlık besleneceği için 1 havucun yarısını kullanabilirsiniz. Eminim o bile fazla gelecektir bebeğinize. Haşlama esnasında çatalla ezerek kontrol edin. Havucun çok yumuşak bir kıvamda olması gerekiyor.Haşlanan havucu blender ile ezerek bebeğinize verebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde farklı sebzeler dahil edilerek havuç çorbası yapılabilir.

Patates Püresi Nasıl Yapılır?

Patatesi soyup suda ya da buharda haşlayın. Kıvamı oldukça yumuşak olmalı, pütürlü olması bebeğinizin bu besini zor yutmasına veya öğürmesine neden olabilir. Patates püresi yumuşadıktan sonra blenderda ezip bebeğinize yedirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken konu ise patates bebekte kabız yapabilir. Kabızlığı önlemek için patates püresini az miktarlarda verip üzerine hafifçe hakiki zeytinyağı ilave edebilirsiniz. İshal bebeklere bu püre önerilir. Blogda bebeğinizin sonraki aylarında patates ile yapılabilecek lezzetli ek gıda tarifleri var 🙂

Kabak Püresi Nasıl Yapılır?

Kabak püresi bebeğiniz tarafindan çok sevilecek 🙂 Hem lezzetli hem de hafif ve sulu bir sebze olması sebebiyle bebeğiniz kaka yapmakta zorlanmayacak. Aynı şekilde kabağı soymadan suda ya da buharda haşlayıp blenderden geçirip bebeğinize verebilirsiniz.

Brokoli Püresi Nasıl Yapılır?

Brokoli püresi bebeğiniz için oldukça sağlıklı bir ek gıda olacak. İçerisinde C, E, A, K B6, B2 vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko gibi pek çok faydalı içerik vardır. Brokoli püresini isterseniz suda isterseniz buharda haşlayabilirsiniz. Sonrasında çatalla ya da blender ile ezip bebeğinize verebilirsiniz. Brokoli bebek gelişimi için çok önemli bir besin. Dolayısıyla brokoli çorbası, brokoli püresi, içinde brokoli içeren tariflerimizi kaçırmayın..

Balkabağı Püresi Nasıl Yapılır?

Balkabağı pişince hem yumuşacık kıvamı hem de tat olarak bebeğinizin seveceği püreler arasında. Kış aylarında çıkan bu besin bebekler için ek gıda zamanı çokta faydalı. Balkabağı püresi hazırlamak için sebzeyi suda ya da buharda pişirin, yumuşak bir kıvama geldiğinde blender ya da çatalla ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz..

Pırasa Püresi Nasıl Yapılır?

Pırasayı ilerleyen yaşlarda pek çok kişi severek tüketmiyor ancak çok faydalı bir besin. Bebeğinize erken dönemde tadını alıştırırsanız daha sonraki dönemlerde bu sebzeye itiraz etmeyebilir. Pırasanın sap kısımlarını ince bir şekilde kesin, suda ya da buharda pişirin. Sonrasında blenderden geçirin. Pırasa püresi hazır..

Karnabahar Püresi Nasıl Yapılır?

Karnabahar püresi için karnabaharı suda ya da buharda haşladıktan sonra blender ile ezerek yumuşak bir kıvam almasını sağlayın. Karnabaharı ilerleyen ek gıda dönemlerinde çorbasına katabilir, farklı sebzelerle çok lezzetli tarifler yapabilirsiniz.

Şeftali Püresi Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan şeftali lezzetli ve oldukça faydalı. Ek gıda döneminde şeftaliyi seçerken yumuşak ve taze olmasına dikkat edilmeli. Şeftali püresi hazırlarken dış kabukları da dahil edilerek cam rende kullanılarak bebeğe taze verilmeli, dolapta bekletilmemeli..

Kayısı Püresi Nasıl Yapılır?

Yine yaz ayının enfes meyvesi.. Lezzetli olmasının yanı sıra kayısı püresi kabız bebeklere de oldukça iyi gelir. Hatta kaynatılan kayısı suyundan da bebeğe verilerek ek gıda döneminde bağırsaklarının çalışması hızlandırılabilir. Ancak kuru kayısı için bebeğinizin 8 aylık olması beklenmeli. Bu meyveyi yine cam rendeden geçirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Ayva Püresi Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda yumuşak yapıdaki meyveler haşlanarak değil cam rendeden geçirilerek bebeklere verilir. Ancak ayva sert bir meyve olduğu için, ek gıda döneminde ayva püresi hazırlanırken kabuklarını soymadan suda pişirilerek verilmeli.

Avokado Püresi Nasıl Yapılır?

Avokado seçerken yumuşak ve taze olmasına dikkat edin. Eğer avokadoyu parmağınızla bastırdığınızda içine giriyorsa yumuşak bir avokadodur. Bu meyveyi cam rendede rendeleyebilir, çatalla ezebilirsiniz. Avokado püresi besleyici özelliğinin yüksek olması sebebiyle ek gıda zamanı sabah kahvaltısına, ara öğünlerine eklemeyi unutmayın..

Elma Püresi Nasıl Yapılır?

Elmayı bebeğiniz çok sevecek😍 Mevsiminde tatlı elma alıp cam rendeden geçirerek yavrunuza ek gıda zamanı ara öğün olarak elma püresi verebilirsiniz. Elma ile yapılabilecek lezzetli tariflerimize mutlaka göz atın😉

Armut Püresi Nasıl Yapılır?

Armut da hem faydalı hem leziz bir ek gıda ara öğünü olacak. Ayrıca armut püresi bebeğinizin kabızlığına da iyi gelecek.. Mevsimini kaçırmayın, cam rendeden geçirerek bebeğinize mutlaka verin..

Muz Püresi Nasıl Yapılır?

Muz püresine bebeğiniz bayılacak😍 Ancak aşırıya kaçmayın. Aksi halde kabız olacaktır. İshal bebeklere iyi gelen bir meyvedir. Bebeğiniz için yarım dilim muz yeterli olacaktır. Hatta ek gıda dönemine yeni giren miniğinize yarım dilimden de az vermelisiniz. Çatalla ezerek bebeğinize muz püresi yedirebilirsiniz..

Armutlu Balkabağı Püresi ( + 6 ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler;

 • 2 dilim balkabağı
 • 1 küçük armut
 • 1 çay kaşığı pekmez

Yapılışı: Balkabağı suda ya da haşlanır, armut cam rendede rendelenir. Balkabağı ile armut beraber karıştırılarak üzerine pekmez eklenir. Afiyet olsun..

İrmikli Elma Püresi (+6 Ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 su bardağı su
 • Yarım elma

Yapılışı: 1 yemek kaşığı irmiği 1 su bardağı su ile pişirin. Elmayı da haşlandıktan sonra ezerek irmik ile karıştırın.

♡ Elma yerine armut ile de tarif uygulanabilir. Meyveler sert ise haşlanır, yumuşak ise cam rendeden geçirilir.

Yoğurtlu Enginar (+6 Ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler;

 • 1 adet temizlenmiş enginar
 • 1 yemek kaşığı ev yoğurdu
 • 1 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: Enginarı suda ya da buharda pişirin. Piştikten sonra çatal yardımıyla ezerek hazırladığınız sarımsaklı yoğurdu üzerine ekleyerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Yoğurtlu Brokoli Çorbası (+6 Ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler şunlar;

 • 2-3 çiçek brokoli
 • 1 çay bardağı kadar ev yoğurdu
 • 1 diş sarımsak

Yapılışı: Brokoli ve sarımsağı suda haşlayın. 1 çay bardağı yoğurdu ayrı bir yerde çırpın ve kaynamış brokoli haşlama suyundan biraz su alıp yoğurda ekleyip çırpın. Kaynamakta olan tencereye ise biraz soğuk su koyarak kaynamayı durdurup çırptığınız yoğurdu yavaş yavaş çorbaya ilave edin ve karıştırın. Sonrasında ezici ile ezebilirsiniz.

♡ Farklı sebzelerle yoğurt ile dilediğiniz çorbayı yapabilirsiniz. Karnabahar çorbası, pırasa çorbası gibi..

Sebze Maması (+6 Ay ve üzeri için)

Bunun için gerekli malzemeler şunlar;

 • Yarım havuç
 • 2-3 çiçek karnabahar
 • 1 dal pırasa
 • 1 arpacık soğan

Yapılışı: Malzemelerin tümünü buharda ya da suda pişirip blenderden geçirip bebeğinize geçirebilirsiniz.

♡ Bebeğin bu aylarda yiyebileceği sebzeler arzunuza göre eklenip çıkarılarak farklı tarifler deneyebilirsiniz.

Kabak Çorbası (+6 Ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler;

 • 1 küçük kabak
 • 1 tatlı kaşığı pirinç
 • 1 diş sarımsak
 • 1 buçuk su bardağı su

Yapılışı: Kabaklar küçük küçük doğranır ve sarımsak rendelenir. Yıkanmış pirinçlerle birlikte tencereye alını, suyu eklenerek pişirmeye bırakılır. Sonrasında ezici ile ezerek bebeğinize verebilirsiniz.

Labneli Yulaf Ezmesi (+6 Ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 3 adet siyah kuru üzüm (çekirdekleri çıkarılmış olmalı)
 • 1 tatlı kaşığı labne
 • Ayına uygun bir meyve
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 3 adet siyah kuru üzüm (çekirdekleri çıkarılmış olmalı)
 • 1 tatlı kaşığı labne
 • Ayına uygun bir meyve

Yapılışı: Yulaf ezmesi ve üzümleri üzerini geçecek kadar suda pişiriyoruz. Piştikten sonra meyveyi ekleyip blenderden geçiriyoruz. Ilındıktan sonra labneyi ekleyerek bebeğinize afiyetle yedirebilirsiniz.

Bebek Çılbırı (+6 Ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler;

 • 1 yumurta sarısı
 • 2-3 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: Yumurtayı haşlayıp sarısını ayırarak ezelim ve bir kapta yoğurt ile birlikte rendelenen sarımsağı içine atalım. Üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağı dökerek bebeğimize yedirelim.

Balkabağı Çorbası (+6 Ay ve üzeri için)

Gerekli malzemeler;

 • 3 dilim balkabağı
 • Çeyrek patates
 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 su bardağı kadar su

Yapılışı: Balkabakları ve patates suda pişirilir ve çatalla kontrol edilerek ardından irmik eklenir. Bu şekilde 5 dakika daha pişirdikten sonra blenderden geçirerek bebeğinize afiyetle yedirebilirsiniz..

6. Ayda Bebeklerin Tüketebileceği Diğer Besinler Neler?

Yukarıda yazdığım ek gıda tariflerinin yanı sıra 6. ayda bebeğinizin tüketebileceği diğer besinler neler aşağıda sıraladım:

 • Taze fasulye
 • Bezelye
 • Erik
 • Pirinç
 • Yulaf

Bebeklerin 1 Yaşına Dek Tüketmemesi Gereken Besinler Neler?

Bebeğiniz nasılsa hayatı boyunca dilediği besinleri tüketecek. Ancak yaşamın ilk 1 yılında ek gıda döneminde yavrunuza vermemeniz gereken besinler var. Özellikle alerjik reaksiyon gösterme sebebinden dolayı ölüme bile yol açabilir. Aman dikkat anneler. Bebeklerin 1 yaşına dek tüketmemesi gereken besinler listesini aşağıda sıraladım:

 • Bal
 • Yumurta akı
 • İnek sütü
 • Hazır ve işlenmiş gıdalar
 • Tuz
 • Şeker
 • Meyve suyu (Meyve posasıyla beraber faydalıdır)
 • Çilek, Kivi (Alerjik olabilme özelliği var)
 • Portakal, mandalina gibi meyveler bebeğinizde pişiğe neden olabilir, 1 yaş beklenmeli.
 • Domates (Alerjik)
 • Salça
 • Sıvı yağ, margarin (yanlızca hakiki zeytinyağı ile beslenmeli)
 • Pirinç unu (Besleyici değeri yoktur)
 • Kuruyemiş (Bütün halde verilmemeli)
 • Kahve, çay, bitki çayları, kola, soda vs. (Sıvı olarak yanlızca anne sütü, yoksa devam sütü, su, çorba verilmeli)
 • Ailede süregelen alerji riski olan gıdalar varsa ek gıda dönemi bebeğinize vermeden önce doktora danışmalı.

6 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

Ek gıdaya geçişte öğün sıklıkları nasıl olmalı ve 6 aylık bebek beslenme tablosu örneklerini aşağıda belirtiyorum..

Bebeğinizin ilk 1 yıl içinde en önemli ana öğünü anne sütü olmalıdır. Anne sütü yetersizliğinde mutlaka devam sütü verilmelidir. Bebeğiniz 6 aylık ek gıda döneminde iken 2 veya 3 kez ara öğün eklenmelidir. Esas beslenmesinin anne sütü olduğu unutulmamalı..

bebek beslenme tablosu
ANA ÖĞÜN 
Bebeğiniz sabah uyandığında anne sütü yoksa devam sütü almalı.

ARA ÖĞÜN
-Ek Gıda-
Yarım kavanoz meyve püresi veya ev yoğurdu

ANA ÖĞÜN
Anne sütü ya da devam sütü

ARA ÖĞÜN
-Ek Gıda-
Yarım kavanoz sebze püresi ya da çorbası / Ev yoğurdu

ANA ÖĞÜN
Anne sütü ya da devam sütü

* Bebeğiniz gece uyandığında anne sütü alabilir. Doktorunuz onaylıyorsa gece uyanmasında formül süt verilebilir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir