Annelikemzirme pozisyonları

Onca uğraşınızının sonucunda bebeğinizin doymadığını düşünüyorsanız doğru emzirme yöntemleri ile tanışmamışsınızdır. Emzirmek istiyorum ama hangi noktalarda hata yapıyorum mu diyorsunuz? Emzirme zaferimi en baştan anlatayım sizlere..

Normal doğumdan hemen sonra anne sütü geliyor, sezaryen doğum yaptıysanız birkaç gün içinde vücudunuzun beyne artık süt üretimi yapması gerektiği mesajı gidiyor. Doğum şekliniz sütünüzün erken salınımını etkiliyor. Ama o süt muhakkak geliyor, aksine kimse inandıramaz çünkü vücudumuzun kanunu bu şekilde.

Doğumumu yaptıktan sonra bebeğimi emzirmem gerektiğini biliyordum, yanımda annem vardı. Doğum sonrası atılan dikişler canımı yaktığı için doğrulamıyordum, haliyle annem yardımcı olmaya çalıştı bebeğimin emmesi için ama civcivim refleks ile sürekli ağzını sağa sola götürüyordu. Memeyi bir türlü ağıza tutturamamıştık. Hemşirelerden yardım istedik, onlar memeyi sıkınca süt geldi, ancak emzirmeyi siz öğreneceksiniz dediler. Kaldık annemle başbaşa.. ikimiz de bebeğe memeyi tutturamadık. Annem bebek aç kalmasın diyerek ebelerden mama istedi, mama vermek zorunda kaldık gönlüm hiç razı olmadan. Annem doğum yapalı yıllaar olmuştu, ben ise hiçbirşey bilmiyordum.

Eve geldik, biraz biraz tutturmuştum meme ucunu bebeğime, sonunda emiyordu. Doymadığını ise çok sonra öğrenecektim.

Anne sütünü artırmanın yollarını oku!

Aynı hafta içinde mamayı azalttık, sürekli emziriyordum fakat bir sıkıntı vardı. Kızım sürekli huzursuzdu, bacaklarını karnına çekip duruyordu. Karnının ağrıdığını, hatta kabız olduğunu düşündük. Annemle özel hastaneye gittik, haftasonu acilde çalışan hekim birkaç damla zeytinyağı verin kabızlığı geçer dedi. Verdik, yine geçmedi. Çünkü doymadığı için kakası da olmuyordu haliyle..

Emzirme Döneminde Reflü

Birgün annem bebeğimin tıkandığını söyledi, kızımı evirip çeviriyordu ve panik halindeydi, ambulans çağırdık. Bu kısmı benim için travma çok da hatırlamak istemiyorum. Annem kızımın uyku halinde tıkandığını söyleyip duruyordu ve ben korku halinde bir annelik geçirdim uzun bir süre. En iyisini o bilir diyerekten bebeğime bakmaktan ziyade yardım çağırmaya koşturuyordum. Aradan zaman geçince anladım ki, bebeklerin uykusunda zaman zaman gözleri kayar, bu derin uykusunda demek. Tabi annem bunu bebeğin bilincinin gittiğini düşündüğü için uzun zaman dramdı psikolojim. Bu sebeple yine hastaneye gittiğimizde doktor kontrol sonucunda bebeğimin doymadığını, mama vermemiz gerektiğini, tıkandığı için reflü olduğunu düşündü ve AR (Anti Reflü) mama kullanmamız gerektiğini söyledi.

Bebeğim beni emiyordu, ama nasıl doymuyordu. Mama vermek bir anne için oldukça üzücü, yetersiz olduğumu hissettiriyordu. Belli bir süre ar mama kullandık, ama tabi emzirmeye de devam ettim.

Bir başka kontrolde doktora artık mama (aslında mama değil formül süt) vermek istemediğimi söyleyince doktor sütünü sağ, kaç ml geldiğine bak dedi. Mama kutularının arkasında günlük kaç kez, kaç ml verilmesi gerektiği yazıyordu. Sütün kaç ml geliyorsa üstüne o ölçüye göre formül süt ver dedi. Nasıl da saçma bir hesaptı.. Ama o zamanlar bilmediğim için verdim.

Süt sağma makinasını doğum yaptığım hafta almıştım. Bebeğim emerken aşırı derecede acı çekiyordum, göğüs uçlarim hep yara oluyordu. Emzirmekten korkuyordum haliyle süt sağmak daha kolay ve acısızdı. Emzirirken canımın acımasının, bebeğimin doymamasının tek sebebi emzirme şeklimin yanlış olmasıydı. Bunu da çok sonra öğrendim malesef. Emzirme pozisyonu örneklerini aşağıdaki şekilde belirttim, siz en rahat ettiğiniz pozisyon hangisi ise o şekilde emzirin.

emzirme

Gelelim başımdan geçen bu olaylar neticesinde sizlere olan tavsiyelerime..

Bebeğinizi sadece anne sütüyle beslemeniz için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım:

  1. Bebeğinizi emzirirken yanlızca meme ucunu vermeyin. Süt akışı oradan sağlanıyor ama süt üretimini destekleyen kısım göğsünüzün areola denilen kahverengi kısmı. Yani yenidoğana her ne kadar bu kısmı vermek zor olsa da, çünkü minicik ağızları var ve meme ucunu hemen kapıyorlar, olabildiğince göğsünüzün büyük kısmını verin.
  2. Sık sık emzirin, ağladıkça emzirin,uyandıkça emzirin. Uzmanlar 2 saatte bir emzirin diyor ama siz saat tutmayın derim. Ne kadar sık emzirirseniz sütünüz o kadar artacak. Ben neredeyse dakika başı emziriyordum, yorulmuştum usanmıştım ama sütüm fazla fazla gelmeye başlamıştı. Öyle ki bebeğim gerçekten süt fazlalığından tıkanıyordu.
  3. Emzirirken bebeğinizin aktif emdiğinden emin olun, uyuyup kalabilir siz bu esnada uyarıcı şeyler yapın. (Ayak topuğunu hafif sıkabilirsiniz)
  4. Eğer bebeğiniz memeyi hiç alamıyorsa, ki zorlayın çünkü süt salgılanmasında bebek tükürcüklerinin önemi büyük, 2 saatte bir her iki göğsünüzdeki sütünüzü sağın.

Süt Sağmayı da Öğrenin

  • Sütünüzü sağacaksanız eğer iyi bir süt sağma makinesi edinin. Manuel süt sağma pompalarının pek bir faydasını göremedim. Her iki gögsünüzdeki süt bitene dek sağın. Çünkü o süt boşalmadan yeni süt üretimi olmayacaktır. Her iki göğsü sağdıktan sonra tekrar başa alın, sağmaya devam edin ta ki meme boşalana dek.
  • Mümkünse hastane doktorlarından değil sağlık ocağı çalışanlarından destek alın. Hastane doktorları malesef hemen mamaya yönlendiriyor, sakın inanmayın. Sağlık ocakları emzirme dostu bunu unutmayın!
  • Beslenmenize dikkat edin. Çok yemek süt yapmaz, aynı gebelikteki gibi sağlıklı beslenin. Bol bol sıvı tüketin (2 litresi su olmak kaydıyla en az 3 litre sıvı tüketilmeli).
  • Bebeğinizin doyma kriteri etrafınızdaki insanlar değil, kilo kontrolüdür. Lütfen sağlık ocağı kontrollerinizi aksatmayın. Bebeğiniz her ağladığında meme verin evet ama unutmayın ki bebek sadece acıktığı için ağlamaz. Yeni dünyaya henüz ayak uydurmaya çalışıyor,oldukça yabancı.. O yüzden annesinin kokusunu özlüyor emmek istiyor, korkuyor emmek istiyor, acıkıyor emmek istiyor vs.. Her ağlaması açlık değil,olamaz.
  • Kilo kontrolüne sık gitmek yerine bebeğinizin bezlerini kontrol edebilirsiniz. İlk 40 gün bebeğin doyma kriteri kakalı bezdir. Kırkından sonra ise çisli bezidir. Gün içerisindeki toplam bezleri biraz ağır olmalı. Kaka kriteri önemli, çünkü sadece doymadığı anlamına gelmiyor, kabız da olabilir. Doktor kontrolü şart.
emzirme

Bu yazıdan da faydalanabilirsin!

Diyeceğim o ki anneler, sadece emzirerek bebeğimin çok güzel kilolar aldığını, sağlık ocakları tarafından gelişiminin hep üst seviyede olduğunu duymak benim için dünyalara bedeldi. Sık sık emzirin, bol sıvı tüketin ve sütünüzün bebeğinize yeteceğine inanın. Sizde başaracaksınız🙂

Bir cevap yazın

Yorumu gönder