BebekEk GıdaEv yoğurdu nasıl yapılır

Ev yoğurdu nasıl yapılır konusunda yazacaklarımı harfiyen uyguladığınız takdirde taş gibi nefis bir yoğurt elde edeceksiniz. Nasıl mı? Aynen şöyle..

Bebeğimin 6. Ayını doldurmasına yakın tüketeceği ilk ek gıdanın ev yoğurdu olduğunu biliyordum ancak nasıl yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yoktu. Bir çok kişiden ev yoğurdu tarifi duymuştum ama hiçbir tarif birbirini tutmuyordu ve kafam karışmıştı. Neyse ki o dönem annem gelmişti ve ilk ev yoğurdumuzu beraber yapmıştık. Tuttu mu? Hayır tutmadı🙂 Ertesi gün tencereyi açıp baktığımızda oldukça suluydu, napsak diye düşünürken 1 kaşık daha yoğurtla karıştırdık ve bir süre bekledik. Bu sefer ev yoğurdumuz tutmuştu ama siz bunu denemeyin tabiki🙂

Ev yoğurdu

İlk zamanlar yoğurt mayalı sütü tencerede kaynattıktan sonra sıcak bir odada sarıp sarmalayıp bekletirdim. Bu şekilde bazı denemelerim tuttu, bazıları tutmadı. Sonrasında annem Blue House Natural yoğurt makinasını hediye etti. Ve yoğurtlarım taş gibi nefis oldu. Bence bebeğiniz ve hatta aileniz için muhakkak bir yoğurt makinası edinin. Fiyatları oldukça uygun ve hayatınız boyunca kullanacaksınız. Hazır yoğurtların içerisindeki katkı maddelerini bizler bilmiyoruz, zaten bilmekte istemiyorum. Bir yoğurt nasıl 2 hafta boyunca dolapta durur ki, mümkün mü? Zaten yediğimiz birçok şey organik değil, katlı maddeleri ileride bizde nasıl bir hastalığa sebep olacak bilemiyoruz, bu ayrı bir günün konusu. Diyeceğim o ki ev yoğurdu çok çok faydalı, hatta sütten bile daha fazla kalsiyum içeriyor. Bunu bari organik tüketelim, kendi yoğurdumuzu kendimiz yapalım en iyisi..

Taş Gibi Ev Yoğurdu Tarifi

Ev yoğurdunu taş gibi diye nitelendiriyorum çünkü olması gereken bu. Tarif ise şu şekilde:

 • Mandıradan ya da güvendiğiniz bir yerden günlük süt alın. Bu sütü bir tencerede kaynatın, kaynadıktan sonra altını kısın ve yaklaşık 10 dakika kadar daha tutun.
 • Pastörize süt kullanacaksanız eğer, bu süt zaten işlem görmüş yani ısıtılmış olduğu için tekrar kaynatmayın. Yine bir tencereye dökün ve yanlızca ılıtın, tekrar kaynatmayın. Parmağınız yanmayacak derecede sıcaklık olmalı.
 • Bu saydığım 2 türde süt için sıcaklık derecesi vermeyeceğim, serçe parmağınız yaklaşık 7 saniye kalabiliyorsa istenilen ısıya gelmiş demektir.
 • İlk ev yoğurdumu yaparken marketlerde satılan hazır mayalardan kullanmadım. Organik yazılı yoğurtlar satılıyor, mayayı ondan aldım. Zaten bu ilk sefer sonrası mayanızı hep ev yoğurdunuzdan kullanacaksınız. 3 sefer yoğurt yaptıktan sonra tamamen ev yoğurdu elde edeceksiniz.
 • Kaynattığınız her bir litre süt için ayrı bir tabakta bir yemek kaşığı yoğurda sütünüzden bir kaşık dökün ve iyice çırpın. Yani 1 litre süt için bir yemek kaşığı yoğurt ve süt, 3 litre süt ise 3 yemek kaşığı yoğurt ve 3 kaşık süt..
 • Mayaladığınız bu karışımı yavaşça süt olan tencerenin ortasına doğru dökün ve bir kaşık yardımıyla karıştırın.
 • Saklayacağınız cam kaplara, kalın plastik kaba dökün ve yoğurt yapma makinasına yerleştirin. En az 6 saat kalmak koşuluyla, yaklaşık 7-8 saat tutabilirsiniz.
 • Sonrasında ev yoğurdunuzu buzdolabında 3 saat kapağı açık bekletin, 3 saat sonrasında kapağını kapatın. Yoğurt 24 saat dolapta bekleyince içeriği daha faydalı olacaktır.

Fırında Yoğurt Nasıl Yapılır

Ev yoğurdunuzu yukarıda sıraladığım gibi yaptıktan sonra fırında mayalayabilir siniz. Bunun için fırınınızı 100 derecede yaklaşık 10 dakika kadar ısıtın ve kapatın. Sonra yoğurdunuzu fırına yerleştirin ve en az 6 saat bekletin. İstediğiniz kıvamda ise buzdolabına kapağı açık şekilde 3 saat bekleyin ve kapağını kapatın. Ev yoğurdunuz hazır!

Yoğurt yapma makinası ve fırına sahip değilseniz de yoğurdunuz elbette tutar. Mayaladığınız yoğurt tenceresini sımsıkı sarın ve sıcak bir odada bekletin. Yaklaşık 8-9 saat sonra kontrol edin ve buzdolabına yerleştirin.

Ev Yoğurdunun Faydaları

Ev yoğurdu sindirim sisteminin en iyi dostudur. Bununla beraber çok fazla faydası bulunur. Bunlar;

 • Bağırsaklarınızın ve metabolizmanızın çalışmasını sağlar.
 • Yoğurdun içindeki probiyotikler bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalıdır.
 • Kemik ve kaslarımızı kuvvetlendirir,ağız ve diş sağlığımızı korur.
 • Gebelikte tüketilen ev yoğurdu, anne karnındaki bebeğin gelişimini destekler.
 • Çocukluk döneminde ve emzirme döneminde mutlaka ev yoğurdu tüketilmelidir.
 • İlerleyen yaşlarda kemik erimesinin önüne geçmek için yoğurt tüketilmelidir.
 • Sindirimi kolay olduğu için mide ve bağırsak hastalıklarının ortadan kalkmasında önemli rol oynar. Haliyle kabızlığı da önlemeye yardımcı bir besindir.
 • Doğal antibiyotiktir. Ev yoğurdu tükettiğinizde, vücudunuzdaki zararlı bakterileri yok edersiniz.
 • Düzenli olarak yoğurt tüketiminde kanser riski en aza iner.
 • Metabolizmayı çalıştırdığı için kilo vermenizi kolaylaştırır, kalorisi oldukça azdır.
 • Cildin yaşlanmasını önler, yüzünüzde detoks etkisi yaratır.

Bu makale ilginizi çekebilir!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder