AnnelikHamilelikhamilelik haberi

Hamileliğimi nasıl öğrendim, hangi testleri uyguladım, gebelik testi güvenilir mi, sizler nasıl bir test aşamasından geçmelisiniz öğrenmek istiyorsanız buyrun..

Asel Duru zaten planlı bir bebekti. Çocuk sahibi olmaya karar verdiğimiz gün korunmayı bırakmıştık.

Hamilelik belirtileri adlı makaleyi buradan okuyun.

1 ay sonra adetimin 1 gün gecikmesi üzerine eczaneden aldığım gebelik testini uyguladım ve test çubuğunda pembe renkte çift çizgi gördüm. Bu testi uygularken 5 dakika içinde eğer sonucunuz pozitifse çift çizgi çıkmalı. Benim saniyeler içinde oluşmuştu.

Bu makale ilgini çekebilir!

hamilelik testi
gebelik testi sonucu

Şuna not düşmeliyim ki, her bünye farklıdır, benim gebelik sürecimin birebir aynısının herkeste aynı olması mümkün değil. Dolayısıyla gebelik test çubuğunda tek çizgi görebilirsiniz. Gebelik testinde gördüğünüz tek çizgi sonrası öncelikle testi doğru uyguladığınızdan emin olun. Eğer bir sonraki testinizde de aynı sonucu görürseniz kadın doğum uzmanı ile görüşerek gebelik oluşumu hakkında size yapmanız gerekenlerle ilgili bilgi vermesini isteyin.

Bu gebelik testlerinin %97 gibi bir doğruluk payı var, ancak %3 azımsanmamalı. Haliyle eşimle beraber kan testi yaptırmaya gittik. Sonuç için hastaneyi aradık, yapilan HCG hormon incelemesi sonucunun pozitif olduğunu ancak gebeliğin kaç haftalık olduğunu yanlızca ultrason ile görülebileceğini söylediler.

Ultrason kontrolü önemli, çünkü dış gebelik ile normal gebelikte hemen hemen aynı belirtileri yaşıyorsunuz.

Kan testi sonrası ultrason kontrolüne gittiğimizde bebeğin henüz 4, maksimum 5 haftalık olduğunu öğrendik. O kadar küçüktü ki doktorumuz ultrasonla keseyi dahi görmekte zorlanmıştı. Dış gebelik korkusu sardı bir an ama kese gözükünce derin bir oh çektim..

Dış gebelik nedir? Gebelik testi ile anlaşılabilir mi?

Dış gebelik; döllenmiş yumurtanın döl yatağı dışında oluşup gelişmesine deniyor. Dış gebelik zamanında müdahale edilmezse hayati risklere yol açabilmektedir. Dış gebeliğin ilk zamanları, normal gebelikle benzerlikler gösterir. Bu benzerlikler hamilelik belirtileri olan adet döneminin gecikmesi, memelerin hassaslaşması ve mide bulantısı bilinen belirtilerdir. Ve dış gebelik her ne kadar yumurtanın döl yatağı dışında gelişse de bir gebelik türü olmakla beraber, beta HCG salgılandığı için uygulanan gebelik testi pozitif çıkar.

Dış gebelik ilerledikçe, normal hamilelikte olmayan başka belirtiler de görülmeye başlar. Dış gebelik, kanamaya yol açabilir. Bu kanamayı durdurmak için cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulabilir.  Günümüzde dış gebelik için erken teşhis ve tanı dahilinde ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu şekilde iç kanamaya mahal vermeden ilaç kullanımı ile ameliyata gerek kalmamaktadır.

Dış gebelik bir kez yaşandığı takdirde ilerleyen dönemlerde tekrarlayıp tekrarlamayacağı kesin şekilde söylenemez. Ancak kişinin başına bir kez dış gebelik geldi ise, dış gebeliği hiç yaşamayan birine kıyasla tekrar oluşma ihtimali var. Dolayısıyla bir adet gecikmesi yaşanması durumunda beta HCG değerlerine baktırılmalı ve sağlık kontrolleri aksatılmamalı.

Bir cevap yazın

Yorumu gönder