Hamilelikgebelikte kilo kontrolü

Gebelikte kaç kilo alınmalı, kilo kontrolü nasıl sağlanmalı diyor musunuz? O halde buyrun..

Aman bebeğim sağlıklı büyüsün, kocaman olsun diyerek sakın dünyaları yemeyin..

Siz tatlıları, pastaları, börekleri ve bilumum kalorisi yüksek gıdaları tüketirseniz bunların tümü gebelikte kilo yapar!

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi en az kilo alımı olması gereken dönemdir. Uzmanlar 1. trimester yani hamileliğin 13. haftasına kadar olan dönemde yaklaşık 2,5 kilokadar alınan kilonun normal olduğunu söylerler. Bazı anne adaylarının gebelik sürecinde yaşadıkları bulantı ve kusma nedeniyle kilo alımı yerine kilo kaybedebilecekleri söylenir. Benim gebeliğimde herhangi bir bulantı veya kusma olmadığı için ne yediysem yaradı galiba 🙂

Gebelik döneminde aşerme denilen gerçek bir olay var. Eğer sık aşeren bir gebeyseniz yapabileceğiniz şey en azından az az yemektir.

Gebelikte nasıl beslenilmeli

Bebeğiniz için bu dönemde folik asit ve vitamin desteği alacaksınız. Haricinde ise süt ürünleri, sebze, meyve, et, balık,ceviz, ve boolca su ile beslenmeniz kafi. Doymuyorsanız kepek ekmek yiyebilirsiniz. Zaten bu şekilde beslenmek bile nasıl kilo aldırıyor göreceksiniz 🙂

Eğer beslenmenize dikkat ediyor ancak hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız hekiminizin onayı ile gebelik sporlarından faydalanabilirsiniz.

Gebelikte spor adlı makale ilgini çekebilir!

gebelikte kaç kilo alınmalı
gebelikte kilo

Gebeliğimde oldukça dikkatli beslenmeme rağmen karşı koyamadığım tek şey dondurmaydı. Özellikle son aylar, ki zaten kilo alımının zirve yaptığı 3. trimester döneminde günde 4-5 dondurma tükettiğimi hatırlıyorum. Ve sonuç..

19 kilo aldım!

Kimi doktor gebelikte her ay 1 kilo, yani 9 aylık süreçte toplam 9 kilo alınmalı diyor. Kimi ise 9-16 kilo aralığında olması gerektiğini. Fakat bu bünyeye göre oldukça değişiyor. Çünkü gebelik öncesi düşük kilolular gebelikte 13-18 arası kilo alırken, kilosu fazla olanların ise 7-9 kilo almasını uygun görüyor kimi hekimler.

Vücut kitle indeksiniz de kilo takibi açısından önemlidir. Buraya tıklayarak vücut kitle indeksinizi ölçebilirsiniz.

Tabi 19 kilo almam tamamen benim hatam, o dondurmalar yenmemeliydi😋 Çoğu zaman nefsine dur diyebilen ben söz konusu dondurma olunca hayır diyemedim:)

Doğum kiloları birer birer gitti tabiki. Kilolarımı nasıl verdiğimi sonraki yazılarımda paylaşacağım.

Bebeğinizin ve kendi sağlığınızın takipçisi olun, sağlıklı beslenin anneler 😉

Bir cevap yazın

Yorumu gönder