Hamilelik

Gebelikte spor yapılır mı, hangi sporlar hamileler için uygun olur, gebelikte sporun bebeğe bir zararı olur mu gibi sorular aklınıza takılıyorsa takılmasın! Bu yazı tüm sorularınızı yanıtlayacak..

Gebeliğimde yaptığım yegane spor yürüyüştü. Bana göre en önemli gebelik sporu da yürüyüş. Öncelikle yürümek fazla kilo alımınızı önlüyor, ödemi atmanıza yardımcı oluyor ve buna gerçekten inanıyorum ki doğumu oldukça kolaylaştırıyor!

Doğum hikayemi okumuş muydun 🙂

Her gebelik farklı olacağı için, özellikle düşük riski olanlar için gebelikte spor önerilmiyor. Spor için öncelikle hekime danışılmalı.

Hamilelikte yapılabilecek oldukça eğlenceli sporlar mevcut. Bir çok uzman hekime göre gebelikte yüzmek anne adayına hem fiziksel olarak iyi geliyor, hem de duygusal anlamda kişiyi olumlu motive ediyor.

Gebelikte yapılabilecek sporlardan bir diğeri ise; kegel egzersizi (doğum öncesi yapılan bu egzersizler doğum sonrası da vajinanın çabuk toparlanması için önem taşıyor), ve hamile yogası.

hamilelikte spor
gebelik spor

Gebelikte spor çeşidi: Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi için en önemli gebelik sporu denilebilir. Kegel egzersizleri, diğer adıyla pelvik taban egzersizleri; pelvis tabanını oluşturan kasların yani rahim, vajina, idrar torbası ve rektumu (barsağın son kısmı) saran ve destekleyen kasların kuvvetlendirilmesini amaçlayan kaslardır. Bu egzersizlerin gebelik sırasında ve doğumdan sonraki dönemde yapılmasının birçok faydaları vardır. Bunlar;

* Pelvik taban kaslarını güçlendirdiği için doğum sırasında annenin doğumunu kolaylaştırır.
* Doğum sırasında daha az yırtık oluşmasını sağlar.
* Gebelik sırasında ve doğumdan sonraki dönemde idrar kaçırma problemini önler.
* Hemoroid (basur) oluşmasını önler.
* Cinsel ilişkide alınan zevki arttırır.

Kegel egzersizlerini yapmanın çeşitli yöntemleri tarif edilmiş olsa da hepsinde amaç burada bahsedilen kasları belirli bir süre kasmak ve gevşetmektir.

kegel egzersizi

Kegel egzersizi yapılırken vücudunuz hareket etmemeli, beliniz havaya kalkmamalı, sadece kalça kaslarınız tuvaletinizi tutmaya çalışır gibi kasılmalıdır. Tuvaleti gelince tutmaya çalışmak gibi buradaki kaslar kasılabilir. İdrar yaparken yarıda kesmeye çalışırken veya vajina içerisine koyulan parmağı sıkmaya çalışırken bu kasları hissetmeyi öğrenebilirsiniz. Yatarak, oturarak, ayakta, heryerde her ortamda yapılabilir. Gün içerisinde sabah, öğle, akşam 3 kere yapılmalı ve her seferinde kaslar 10 kere kasılıp gevşetilmelidir. Kaslar yaklaşık 10 saniye kasılı kalacak şekilde tutulmalı ve daha sonra 10 saniye gevşek bırakılmalı, bu şekilde 10 defa tekrarlanmalıdır. Egzersizi yaparken karın ve kalça kasları kullanılmamalı ve normal nefes alıp verilmelidir.

Bu makale ilginizi çekebilir!

Gebelikte yapılabilecek basit egzersizlerle ilgili aşağıda bir link paylaştım, sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle:)

Bir cevap yazın

Yorumu gönder