Bebekgobek kordonu

Bu makalemde göbek bağı bakımının nasıl yapılması gerektiğinden ve göbek bağının hayati önemini anlatırken aynı zamanda düşen göbek bağının ne yapılması gerektiğinden, belki eğlenceli ama oldukça gerçek dışı olan birtakım batıl inançlardan bahsedeceğim🙂

Doğumdan sonra bebeğinizle aranızdaki hayati önem taşıyan kordon yani göbek bağını da mı kopardılar? Hiç üzülmeyin önemli olan yavrunuzla ömür boyu sürecek olan gönül bağı🙂 Bu yazımda sizlere göbek bağının önemini, göbek bağı düştükten sonra ne yapılması gerektiğini ve yıllardır süregelen belki de pek çoğunuzunda hala inanmakta olduğu birtakım batıl inançlardan bahsedeceğim.

Doğum sonrasında kesilen göbek bağı hayatımız boyunca bedenimizde taşıyacağımız bir yara izine dönüşür ve bu iz bunu göbek deliği olarak adlandırılır. Annemizi hayatımız boyunca hatırlamak için sadece göbek deliğimize bakmamız yeterli..🙂

Bebeğinizi 9 ay boyunca karnınızda bir kordon sayesinde hem beslediniz hem oksijen verdiniz. Geçmişte doğum sonrası bu kordon hemen atılıyordu ancak bilimsel araştırmalar sonrası göbek bağının hayati önem taşıdığı keşfedildi. Bu kordondan alınan kan ve doku örneği kök hücre tedavisinin yanı sıra lösemi ve daha pek çok kanser hastalıklarının  tedavisinde kullanabiliyor. Siz isteğinize bağlı olarak göbek kordonunu doku ve kan bankasında saklayabiliyorsunuz.

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer

Doğumdan sonra artık oral beslenecek olan bebeğinizin göbek kordonu doğum sonrası hemen kesilir. Bu kordon yaklaşık 3 hafta içerisinde kuruyarak düşer. Düşürmek için dışarıdan herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. Geçmişte doktorlar göbek bağının alkol ile düşürülmesi gerektiğini söylerken son zamanlarda hiçbir müdahalede bulunulmaması, göbek bağının kendi kendine düşmesi gerektiğini savunuyorlar.

Göbek Bağı Bakımı Nasıl Olmalı

Göbek bağı bakımı kolay gibi gelse de kulağa aslında çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Çünkü göbek kordonu dışarıdan kolaylıkla enfeksiyon kapabilir. Buna mahal vermemek için dikkat etmeniz gereken birtakım göbek bağı bakımı önerilerim var. Öncelikle göbek bağına kesinlikle dokunmayın, bebek bezini göbek bağının altına gelecek şekilde bağlayın. Yani bebeğinizin bezi kesinlikle göbek bağına değmesin. Eğer bebeğinizin idrarı ya da kakası bu bölgeye değdi ise hemen alkollü bez ile temizleyin. Bir de yenidoğanlar için iç zıbın kullanın ki göbek bağı sıkışmasın.

Bebeğinizi yıkarken dikkat edilmesi gereken hususlar için bunu okumalısın!

Bebeğinizin göbek kordonu çevresinde aşağıda saydığım maddelerden birini görürseniz doktorunuzu arayın.

  1. Göbek kordonu çevresinde bir akıntı varsa,
  2. Göbek kordonu kök kısmında bir kızarıklık varsa,
  3.  Göbek kordonunda kötü bir kökü varsa,
  4. Göbek kordonunun çıkış yönünde bir şişlik görüyorsanız enfeksiyon riskine karşı doktorunuzla görüşünüz.

Bu makaleye de göz atabilirsin!

Göbek Kordonu Hakkında Batıl İnanışlar

Geçmişten bu yana göbek bağı hakkında birçok batıl inanışları duyduk. Bunlardan bazıları şöyle;

  1. Göbek bağını başarı oranı yüksek bir okula gömmek (çocuğunun ilerleyen yıllarda başarılı bir okulda okuması amacıyla yapılır)
  2. Göbek bağını bebeğin beşiğine asmak (Dışarıda çok gezip tozmasın diye düşünülür)
  3. Göbek bağını evde saklamak (maksat evine bağlı olsundur)
  4. Kardeşlerin göbek bağlarını aynı yerde tutmak (hayatları boyunca hiç ayrılmasınlar diye düşünülür)

Ve belki çok daha fazlası..

Ancak bunların tümü külliyen yalan anneler. Dinimizce de hiçbir gerçeklik payı bulunmamakta..

Göbek Kordonu Düştükten Sonra Ne Yapılmalı?

Göbek kordonu düştükten sonra ne yapılmalı diyorsanız işin aslını söyleyeyim. Biz kızımın göbek kordonunu toprağa gömmüştük. Topraktan geldik toprağa gideceğiz, böyle yapılsın deyince büyükler eşim toprağa gömdü göbek bağını.

Sonradan işin doğrusunu öğrendik ki, göbek bağı düştükten sonra önce bir peçete ya da bezle kapatıp poşete koyup çöpe atmak yeterliymiş. Geri kalan herşey yanlızca batıl inanç. Ha bu arada toprağa gömmekte de bir yanlış görmüyorum, nasılsa göbek bağı toprakta yok olacak.

Bir cevap yazın

Yorumu gönder