Hamilelikhamilelikte koca

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel durumların başında geliyor. Peki hamile olup olmadığınızı ilk etapta nasıl anlarsınız, hamilelik belirtileri nelerdir, buyrun yazımı okuyun..

Gebelik testi yapmadan önce, gebelik hakkında şüphelendiğinize dair birkaç işaret görmüş olmalısınız kendinizde. Bu belirtiler şunlardır:

Adet gecikmesi

Bir kadının gebelik testi yapmasına neden olan en yaygın hamilelik belirtisi gecikmiş regl dönemidir. Hamile kalındıktan sonraki regl döneminde regl kanaması görülmez. Ancak adet gecikmesinin sebebi yanlızca gebelik değildir, dolayısıyla uzun süreli gecikmelerde mutlaka hekime muayene olunmalı..

Yerleşme kanaması (Akıntı)

Hamileliğin ilk belirtisi, genellikle adet kanamasıyla karıştırılan kanamalardır. Hamile kalındığında hafif bir kanama görüldüyse bu kanama yerleşme kanamasıdır ve hamileliğin en erken belirtilerinden biri olarak düşünülür. Embriyo genellikle hamilelikten sonraki 6 ila 12 gün arasında rahme yerleşir. Bazı kadınlar krampla birlikte lekelenme yaşar. Bazı kadınlar ise yerleşme kanamalarını ve veya krampları fark etmeyebilir. Bu nedenle hamile kalmaya çalışıyorsanız ve bu belirtileri yaşamadıysanız endişelenmeyin; hâlâ hamile olabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var, bu kanama dış gebelikten de kaynaklanıyor olabileceği için hekiminize danışmakta fayda var..

Mide Bulantısı ve Kusma

Bulantı, hamileliğin en sık görülen ikinci belirtisidir. Mide bulantıları genellikle 2-8 hafta sonra ortaya çıkar. Bulantılar, kusma ile veya kusmadan görülebilir. Sabah hastalığı olarak da adlandırılan sabah bulantısının günün herhangi bir saatinde görülebileceğini bilmek önemlidir. Bu bulantılar yemek kokusundan olabileceği gibi parfüm, sigara gibi kokulara da aşırı hassasiyet gösterebilirler. Bulantılar genellikle ilk üç ay görülür ve sonrasında yok olur. Ancak bazı kadınlar hamilelikleri boyunca mide bulantıları çekebilir.

Göğüs Hassasiyeti

Hamileliğin en sık görülen belirtilerinden biri de göğüslerde görülen değişikliklerdir. Bu değişiklikler genelde şişme, hassasiyet, ağrı ya da göğüs ucu koyulaşması olarak görülür. Göğüslerde görülen değişiklikler hamile kalındıktan 1-2 hafta sonra görülebilir.

İdrara sık çıkma

Çok sık idrara çıkmak istiyorsanız şaşırmayın. Sebebi mesane üzerinde büyüyen bebek ve rahmin yaptığı basınç sonucu gebelik süresince devam edecektir.

Yorgunluk veya Baş Dönmesi

Tansiyon düşmesine bağlı baş dönmesi birçok gebenin karşılaştığı bir durumdur. Yorgunluk, fazla uyuma isteği de gebeliğin ilk aylarında oldukça yaygındır.

Kasık Ağrıları

Embriyonun rahmin iç duvarına yerleşmesiyle kasık ağrısı meydana gelebilir.

İştahın Artması

İştahın artması çoğu anne adayının yaşadığı bir diğer erken belirtidir. Sürekli aç olduğunuzu hissedebilirsiniz veya bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz. Örneğin mevsiminde olmayan bir meyve veya sebzeyi canınız çekebilir.

Bayılma

Anne adayı daha önce bayılma sorunu yaşamadıysa vücut hormon değişikliğinden dolayı bu sefer ani bayılmalar yaşabilir.Bu durumda panik yapmayın bu durumun hamilelik belirtileri arasında olduğunu unutmayın.

Hamile Olduğunu Hissetmek

Kadınların sezgilerinin güçlü olduğu kanısı vardır.Bu durum araştırmacılarında bulduğu sonuçlarla desteklenmiştir.Bazı anne adayları hamile olduğunu hissedebilir.

Ruh Halinde Değişiklikler

Vücudunuzda oluşan hormonal değişimler ruh halinizde ani değişikliklere yol açabilir. Daha kolay sinirlendiğinizi veya daha stresli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bir an çok gülerken hemen ardından ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar da oldukça yaygın görülen hamilelik işaretleridir.

İdrar Rengi

İdrar rengi susuz kaldığınızda veya hasta olduğunuzda değişen bir durumdur.Ancak koyu renkli idrar rengi görürseniz bile beraberinde hamilelik belirtilerinden 2 veya 3 seçeneğin daha olması gerekmektedir.Yani tek başına idrar rengi değişikliği hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

Bu makale ilgini çekebilir!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder