Bebekkabızlık

Bebeklerde kabızlık ebeveynler için oldukça can sıkıcı değil mi? Hele ki bebeğinizin bu yüzden kıvrandığını görmek.. Bu yazıda tecrübe edindiğim ve doktorumuzun tavsiyeleri üzerine sizin bebeğiniz de kabızlıktan kısa sürede kurtulacak, bebeğiniz de siz de rahat bir nefes alacaksınız.

Kabızlık Nedir

Kabızlık olarak adlandırılan rahatsızlık, bebeğinizin 3-4 günde bir zorlanarak sert dışkı yapması anlamına gelir. Buna neden olabilecek en büyük etkenler bebeğin beslenme şekli ve demir damlaları olabilir.

Bebeklerde kabızlık özellikle ilk 6 ay içerisinde bebeğinizi yanlızca anne sütü ile besliyorsanız kabız olma ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü anne sütü bebeğiniz için sindirimi en kolay besindir. Bebeğiniz ilk doğduğu zamanlar kakalı bez göremiyorsanız ve yavrunuzun bacaklarını karnına doğru çekmesinden dolayı kabız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu teziniz doğru olmayabilir. Anne sütü yetersiz geliyor olabilir, bu konu hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Bebeğinizi sadece anne sütü ile besliyorsanız günde 2 kere 1 çay kaşığı hakiki zeytinyağı verilebilir.

Bebeğinizi formül süt ile besliyorsanız, formül sütü doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olun. Her 30 ml suya 1 ölçek olan kuralı kendinizce değiştirmeyin, Formül mamasına  günde 2 sefer 1’er çay kaşığı hakiki zeytinyağı ilave etmeniz bebeğinizin kabızlığını önlemeye yardımcı olur.

Bebeklerde kabızlık özellikle 6. aydan sonra yani ek gıda döneminde başlar. 6. ve 7. aylarda zaten tadım yapacak olan bebeğiniz de kabızlık sık görülmeyebilir. Ancak 8. aydan sonra bazı meyve, sebze, bakliyat ürünleri bebeğinizde kabızlığa sebep olabilir.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir

bebeklerde kabızlık belirtileri

Bebeklerin kaka yapma sıklığı değişkendir. Her bebeğin beslenmesi farklı olabileceği gibi kakasının rengi ve günde kaç sefer ya da kaç günde bir yaptığı da değişir. Bebeğinizin doğumundan itibaren ilk bir hafta içerisindeki kakasına merkonyum denir ve yeşilimsi bir renktedir. Daha sonraki günlerde yanlızca anne sütü ile beslenen bebeğin kakası sarımsı ve yumuşak kıvamdadır. 4. Aydan itibaren demir takviyesi alan bebeğinizin kaka rengi yeşilimsi ve biraz siyahımsı olabilir ve bu normaldir. Ek gıdaya geçtikten sonra da bu durum devam edebilir. Bebeğinize demir içeren besinler veriyorsanız kaka rengi yine yeşilimsi ve siyahımsı olacaktır. Ya da bebeğinize havuç yedirmiş iseniz kaka rengi turuncu olabilir. Ancak bazı durumlar vardır ki bebeğinizin kabız olduğuna işaret eder. Bebeklerde kabızlık belirtileri şunlardır:

 • Bebeğinizin zorlanarak ıkınması
 • Bebeğinizin yüzünün kızarması ve huzursuzlanması
 • Katı kıvamlı ve hatta kakasının top top olması
 • Bebeğinizin besinleri reddetmesi

Bebeklerde Kabızlığı Gidermek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir

bebeklerde kabızlığı gidermek için yapılması gerekenler
kabız bebek
 • Ek gıdalara az miktarda başlayın, bebeğinize ek gıdayı fazla vermek sindirim sistemini zorlayabilir.
 • Bol bol sıvı tüketilmeli. Her beslenme sonrası su vermenin yanı sıra çorba da öğünlere eklenmeli. Su verirken önce kaynatıp sonra ılıtıp içirin.
 • Taze meyve ve sebze tüketilmeli. Ancak verdiğiniz besine dikkat edin. Örneğin muz, pirinç,patates,havuç gibi besinler kabız yapabilir. Bu besinleri bir süre bebeğinize vermeyin.
 • Bebeğinizin karnına zeytinyağı sürerek dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bacaklarını bisiklet sürer gibi hareket ettirebilirsiniz.
 • Bebeğinize ılık duş aldırabilir ve bu esnada karnına masaj yapabilirsiniz.
 • Aç karna 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı verebilirsiniz.
 • Ev yapımı yoğurt bağırsaklarını çalıştıracaktır. Bunun yanı sıra kabak püresi, armut, kayısı, erik, incir, meyve suyu, komposto, hoşaf verebilirsiniz. Eğer kayısı mevsimi değilse kuru kayısıyı bir gün öncesi suda bekletip yumuşamasını sağlayın ve blendırdan geçirip bebeğinize yedirin.

Buradan da kabızlık konusunda faydalanabilirsin!

Eğer bebeğiniz kakasını katı bir şekilde de olsa yapıyorsa saydığım maddeleri uygulayarak kabızlığı kısa bir sürede atlatabilirsiniz. Ola ki bunları uygulamanıza rağmen 3 gün boyunca kakasını hiç yapamıyorsa mutlaka doktora götürün.

Bebeğiniz İshal Olduysa Ne Yapılmalı?

bebeklerde ishal

Bebeğiniz yenidoğan döneminse değilse, günde 6-7 kereden fazla kaka yapıyorsa ve kakası oldukça suluysa bebeğiniz ishal olmuş demektir. Eğer ilk 6 aylık dönemin içindeyse sıvı kaybını önlemek için bebeğinizi daha sık emzirmelisiniz. İshal olan bebeğinizin beslenmesi için öncelikle doktorunuza danışın.Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse gün içinde bol sıvı almasını sağlayarak sıvı kaybını önleyin. Ek gıda veriyorsanız bu kez kabızlık döneminde tüketilmemesi gereken besinleri yani muz, patates ve pirinç lapası ile hazırlayacağınız püreleri verebilirsiniz. Bebeklerin bu sürecinde annelerin hijyen konusunda çok dikkatli olmaları gerekir. Bebeğin ağzı ve elleri sık sık sabunla dezenfekte edilip mikroplardan arındırılmalıdır.Bebeğinizin kakasındaki değişiklikleri kontrol edin.Eğer bebeklerde ishal sırasında; yüksek ateş, ağızda kuruluk ve yapışkanlık, gözle görülebilir bir enerji ve kilo kaybı, kusma, karın ağrısı, dışkıda kan ve mukuslu doku varsa vakit kaybetmeden en yakın uzman doktora gidilip acil müdahele yaptırılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Yorumu gönder