Bebekgöbek kordonu

Kordon kanı, bebeğinizin geleceği için önem arz eden en önemli yatırımlardan biri olabilir. Nasıl mı? Gelin kordon kanı hakkında bilmeniz gereken 10 şey nedir bir bakalım..

1- Kordon Kanı Nedir?

Kordon Kanı, doğum sonrasında göbek kordonu ve plasenta da kalan kana verilen addır. Kök hücre bakımından oldukça zengin bir kaynak olan kordon kanının başta kan kanseri olmak üzere pek çok hastalığın tedavi edilmesi amacıyla toplanıyor.  Doğum şekliniz farketmeksizin (doğal doğum, sezaryen) kordon kanı alınabilmektedir.

2- Kordon Kanı Neden Önemlidir?

Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen kordon kanı, hayat kurtarıcı kök hücreler içermektedir. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde kordon kanı ve göbek kordonu hakkında mutlaka hekime danışılmalıdır.

Kordon kanına ait kök hücreler dinamik ve güçlü yapıdadır. Bir hastalığın tedavisi için kök hücre nakli gerektiğinde alıcı ve verici arasında tam doku uyumu gerekmektedir. Ancak kordon kanı kök hücreleri kısmi uyum gösterse dahi kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra uzun yıllar saklanabilir ve ihtiyaç halinde kullanıma hazırdır.

Ve en önemli noktalardan birisi de kordon dokusu kök hücrelerini sadece bebeğiniz için değil, kardeşleri, anne-babası, hatta büyükanne-büyükbabası için de kullanabiliyorsunuz.

3- Kordon Kanı Neden Saklanmalıdır?

Ailemizde ve sevdiklerimizde ilerleyen dönemlerde ne gibi hastalıklar belirecek bunu bilemiyoruz. Doğum sırasında toplanan kordon kanı kök hücreleri bebeğin kendisi ve kardeşleri için, hatta dokuların uyumlu olduğu takdirde diğer aile bireyleri için de kullanılabilmekte. Bunun yanı sıra kordon kanı bankalarına ihtiyacı olan kişiler için de bağış yapabilirsiniz.

4- Kordon Kanı Nasıl Alınır?

Kordon kanı, doğumun hemen ardından kesilen göbek bağının göbek kordonu ve plasentada kalan kısımdan alınır. Göbek bağı kesildikten sonra kan hızlıca steril kan torbası içine toplanır.

Göbek kordon kanı hızlıca ve basitçe toplanır, anne ve yenidoğan bebek için hiçbir tehlike oluşturmaz, cerrahi müdahale gerektirmez. Doğum sonrasında anne ve bebeğin sağlığı en önemli kriter olduğu için kordon kanı toplanması aşamasında son kararı operasyonun seyrine göre doktorunuz karar verecektir.

5- Kordon Kanı Nasıl Saklanır?

Doğumdan sonra göbek kordonu ve plasentada kalan kısımdan kordon kanı alındıktan sonra, pıhtılaşmayı önleyen kan torbalarıyla birlikte ısısı -196 derece olan laboratuvarlarda özenle saklanmaktadır.

6- Kök Hücreler Ne İçin Kullanılır?

Kök hücreler, nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Kalp krizi geçiren kişide kalbe, karaciğer hasarı olanda karaciğere, kemik kırıklarında kırık hattına giderek gerekli tamiratı yaparlar. Vücudumuzda hangi tip hücre ve dokuya ihtiyaç varsa ona dönüşürler. Kök hücrelerin aile içerisinde doku uyumu daha yüksek orandadır. Bu sebeple birçok anne baba adayı, doğum sonrasında bebeğinin kordon kanını saklamak istemektedir.

7- Kök Hücre İle Tedavi Edilebilen Hastalıklar Nelerdir?

Kök hücre ile lösemi, anemi, kemik iliği kanserleri, kalıtsal metabolik hastalıklar, kanser gibi pek çok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bunlardan başlıcaları; Çocukluk çağı lösemi ve lenfomaları, Kemik iliği hastalıkları: aplastik anemi, fankoni anemisi. Kalıtsal kan hastalıkları: thalessemi (akdeniz anemisi), orak hücreli anemi, amegakaryositik trombositopeni. Kanser hastalıkları: nöroblastoma, non-hodgkin hastalığı, ALL, AML, CLL, retinoblastoma. Doğuştan Gelen Metabolik Düzensizlikler.

8- Kordon Kanı Ne Kadar Süre Saklanır?

Sağlık Bakanlığı kordon kanı saklama süresi 12 yıl demiş olsa da -196 derecede sıvı azot ile saklandığında bilimsel araştırmalar 25 yılın üzerinde bozulmadığını göstermiştir.

9- Kordon Kanı Başkasının da Hayatını Kurtarabilir.

Kordon kanı kök hücreler açısından oldukça zengindir. Kök hücreler günümüzde hala pek çok ciddi hastalıklar için bir tedavi seçeneğidir. Bu nedenle kordon kanı saklanması yalnızca sizin için değil, toplum için de önemli faydalar sağlayabilmektedir. Bebeğinizin kordon kanını kendisi için, ailenizden bir başkası için yada ihtiyacı olan bir hasta için ileride kullanılmak amacıyla da saklatabilirsiniz.

10- Kordon Kanı Bankaları Nerelerde Bulunur?

1- Yaşam Bankası

Tüm Türkiyeye hizmet vermesinin yanı sıra İstanbul, Ankara, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kayseri, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Antalya, Afyonkarahisar, Denizli, Burdur, Isparta, Fethiye, Marmaris, Konya, Karaman, Aksaray, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak, Gaziantep, Şanlıurfa, Antakya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Adana, Mersin, Osmaniye, Malatya, Niğde, K.K.T.C. gibi illerde bölge sorumlulukları bulunmakta. Detaylı bilgi için web sitesi: https://www.kordonkanibankasi.com/

2- Onkim

Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Ege, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölge sorumlulukları bulunmakta. Detaylı bilgi için web sitesi: http://www.onkim.com.tr/

3- Babylife

Antalya’ da bulunan Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için web sitesi: https://babylife.com.tr/

4- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akraba dışı kordon bankasıdır. Detaylı bilgi için iletişim : http://www.kordonkanibagisla.com/%C4%B0leti%C5%9Fim.aspx

5- Atigen-cell

Tüm Türkiye de hizmet vermekte. Detaylı bilgi için web sitesi: http://www.atigencell.com/

6- Florence Nightingale Hastaneleri

Tüm Türkiye de hizmet vermekte. Detaylı bilgi için web sitesi: https://www.florence.com.tr/

7- Acıbadem Hastaneleri

Tüm Türkiye de hizmet vermekte. Detaylı bilgi için web sitesi: http://acibademlabcell.com.tr/tr/

Etiketler: kordon kanı, göbek kordonu, kök hücre

Burada bir anne tavsiyesi var!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder