Uncategorizedkoronavirüsten korunmak

Koronavirüsü tüm dünyayı tedirgin ediyor ancak alınacak önlemler virüsten çok daha etkili oluyor. Bu virüsün yayılmasını azaltmak veya koronavirüsten korunmak için en etkili önlem; temel hijyen kurallarına uymak oluyor. Bu önlemlerin en başında ise ellerin sık sık yıkanması geliyor. Birçok ırka göre hijyene oldukça fazla önem veriyor olmamız sebebiyle bazı uzmanlar haklı olarak virüsten çok fazla etkilenmeyeceğimizi söylüyor.

Koronavirüsten korunmak için yapmanız gereken hazırladığımız listedeki 11 adımı dikkatle uygulamak..

Koronavirüsten Korunmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Koronavirüse karşı alınması gereken temel tedbirleri aşağıda sıraladık:

1- En kritik tedbir kesinlikle ellerin yıkanmasıdır. Bunu alışkanlık haline getirdiğimiz takdirde virüsün yayılması oldukça yavaş olacaktır.

2- Eller en az 20 saniye boyunca sabunla köpürtülerek yıkanmalıdır. Sabun ve su olmadığı takdirde alkol bazlı el septiği ile kolonya kullanılabilir.

3- Virüs göz, burun ve ağız yoluyla bulaşmaktadır. Bu sebeple ellerimizi yıkamadan kesinlikle yüzümüze dokunmamamız gerekiyor.

4- Virüsten etkilenen hastalarla temastan kaçınılmalı, mümkün mertebe aramızda en az 1 metre mesafe olmalıdır. Hasta kişilerle doğrudan temas edildiği takdirde eller sık sık yıkanmalıdır.

5- Mümkün olduğunca toplu taşıma, kafe, alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlere asla gidilmemelidir. Eğer gitmeniz zorunlu bir hal alırsa ağız ve burun kapatılarak tıbbi maske kullanmanız öneriliyor.

6- Mümkün olduğunda evinize ziyaretçi kabul etmemeniz önem arz ediyor.

7- Evde bulunduğunuz sürece odalarınızı sık sık havalandırmaya çalışın.

8- Ev içersindeki bireylerle havlu, tabak, bardak gibi eşyalarınızı ortak kullanmayın. Mümkünse evde ayrı banyo/tuvalet kullanın. Böyle bir imkanınız yoksa tuvalet temizliğine önem gösterin ve maske takmayı unutmayın.

9- Özellikle şu sıralar çiftlik ve vahşi hayvanlardan uzak durulmalı ve korunmasız temastan kaçınılmalıdır.

10- Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesi öneriliyor.

11- Virüsten etkilenme durumumuz kesin olmadığı için hapşırıldığı ya da öksürüldüğü zaman başka insanları etkilememek adına ağzımızı kol içine kapatmalı ya da mendil kullanarak çöpe atmalıyız.

Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız kalabalık ortamlardan uzaklaşmaya çalışın. Bunun yanı sıra ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtiler baş gösteriyorsa en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Unutmayın, tedbir koronavirüsünden çok daha etkilidir.

Sağlıkla kalın..

Koronavirüs (coronavirus) nedir?

Sağlık Bakanlığından koronavirüsten korunmak için yöntemler!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder