Anneliklohusalık dönemi

Yeni anneler lohusalık dönemi tavsiyelerini okuduktan sonra lohusalık döneminde daha bilinçli, daha kararlı ve çok daha güçlü olacaklar. Olmalılarda.. Çocuk doğuruyorsun sen, lohusalık dönemini mi atlatamayacaksın! Bu da laf mı yani..

Lohusalık dönemi, doğumdan sonra başlayan ve yaklaşık 6 hafta süren döneme deniyor. Bu 6 haftalık lohusalık süresince anne vücudu yavaş yavaş toparlanıyor, hormonlar gebelik öncesi seviyelerine dönüyor. Lohusalık dönemi aynı gebelik süreci gibi hassas bir dönem, evrenin en doğal en mükemmel oluşumunun sonucu. Bu dönemde yeni doğum yapmış lohusa anneye gebelik döneminden de öte bir ilgi,sevgi,saygı ve anlayış şart. Her ne kadar eski toprak dediğimiz bizden önceki nesiller gebelik ve lohusalık dönemini bir hastalık olarak adlandırsa da tıpta bu iki kavram kesinlikle hastalık tanımına uymuyor. Kadınlığın en özel, en güzel dönemleri. Tabi etrafınızda anlayışlı, yardımsever insanlar varsa.. Aksi halde ise lohusalık sendromu başlıyor ve umuyorum hiçbir yeni anne yaşamasın bunu.

Lohusalık dönemindeki kadın, belki doğumun yarattığı psikolojik durum belki de doğum sonrası vücudunda olan bazı değişiklikler ya da bebeğe adapte olamama, zaten yorucu geçen bir doğum sonrası sürekli ağlayan, geceler boyu uyuyamadığınız günler neticesinde daha da zorluk çekebiliyor. Bir de bunun üstüne etrafınızda sadece laf kalabalığı yapan, ev işine ya da bebek bakımına yardımcı olmayan ve hatta bu en korkunç olanı sürekli sütünüz hakkında yorum yapan insanlar varsa hiç çekinmeyin, en güzel dille gitmesini isteyin. Zaten bir çok yorucu aşamadan geçmiş olan, kendisini fiziksel ve ruhsal anlamda beğenmeyen yeni anne bir de sizin boş laflarınıza aldırış etmek zorunda kalmasın! Varsa sütünüz siz emzirin.

Lohusa Annelere Tavsiye

Lohusa annelere tavsiyelerim öncelikle sakin olun. Sizin kokunuza ihtiyaç duyan bebeğiniz, huzursuzluğunuzu hissedecektir emin olun. Dolayısıyla en büyük tavsiyem yanınızda sadece en güvendiğiniz, sizin için elinden gelen herşeyi yapabilecek bir veya birkaç kişi olsun.(Birkaç kişi bile bazen lohusayı bunaltabiliyor🙂 ) Ki lohusalık dönemimde en büyük destekçim annem ile zaman zaman çok fena birbirimize girdik🙂 Annem 1 ay boyunca yanımda kaldı, hayatı boyunca bir kez bile kucağına bebek almamış, bebeğin nasıl bakılması gerektiği konusunda hiçbir bilgisi olmayan ben, annemden birçok şey öğrendim. Dediğim gibi sizin değişken ruh halleriniz olacaktır, bu hallerinize en alışkın ve tüm içtenliğiyle yardımcı olacak kişi yanınızda olmalı. (Canım anneme bu süreçte beni yanlız bırakmadığı ve bana katlandığı için teşekkür ediyorum 😀)

Gelelim lohusalık döneminde eşinize düşen görevlere.. O bebek tek başına yapılmıyor efendiler. Mecbur bebeğinize bakacak, lohusa eşinize elinizden gelen maksimum seviyede yardım edecek, onu en çok lohusalığında sevecek, en çok lohusalığında ilgi göstereceksiniz o kadar!

Lohusa Her Zaman Güzeldir!

Kadınlar her zaman güzeldir, heleki lohusalık döneminde ayrı bir güzeller! Anneliğin vermiş olduğu güzelliği keşfedin. Yine de lohusalık dönemindeki birçok yeni anne fiziksel görüntülerinden pek haz duymamakta. Doğumdan sonra karın bölgenizde çokta hoşunuza gitmeyecek bir boşluk ve sarkma tüm lohusalarda var. Bunu yaşamayan kadın yok, afrodit doğum yapsa onun da başına gelecekti elbette. Ancak merak etmeyin, vücudunuz yaklaşık 40 gün süren lohusalık maceranızda yavaş yavaş toparlanıyor. Eğer normal doğum yaptıysanız aradan birkaç ay geçtikten sonra pilates yaparak karın bölgenizi daha da sıkılaştırabilirsiniz. Sezaryende uzman doktorunuza sormadan karın hareketleri yapmayınız. Bir de o doğum kiloları aklınızı kurcalıyorsa yine üzülmeyin, hepsi birer birer gidiyor. Bunda en büyük etken emzirme, ki doğum sonrası kilo verme başlıklı yazımda bundan çokça bahsettim. Biraz gebelik çatlakları sizi üzebilir, buna dair de ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Güzel anneler, lohusalık döneminde etrafınızda bir yardımsever yakınınızı mutlaka tutunuz ki, sizlerin vücudunuzu toparladığınız zaman geldiğinde psikolojik anlamda iyi gelecek bir sosyal bakıma da ihtiyacınız olacak. Eskisi gibi arkadaşlarınızla görüşün, kuaföre gidin, eşinizle birbirinize zaman ayırın. Lohusalık dönemi eşleri de çok etkiliyor, o yüzden eşinizle de ilgilenin ve güzel zaman geçirin. Cinsel ilişki konusunda lohusalık dönemi sona ermeden uzmanlar ilişkiyi herhangi bir enfeksiyon kapılabilir riski olduğunu belirterek yasaklıyor. Biraz beklemeniz gerekecek:)

Lohusalık döneminde beslenme konusuna gelirsek; gazlı içeceklerden uzak durun. Hatta gaz yapabilecek yiyeceklerin tümünden! Sizden bebeğinize süt yoluyla geçebilir, bir de bu zorlu süreçte bebeğinizin gaz problemi canınızı sıkmasın. Bol bol sıvı tüketin, katı gıdalar tüketmemeye çalışın. Zaten yeni doğum yapmış vücudunuzu bir de kabızlıkla zorlamayın. Ve şu da önemli, süt yapsin diye herşeyi yemeyin. Emzirme konusunda başımdan neler geçti ve sonunda nasıl başarılı olduğum konusundaki tecrübelerimi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Diyeceğim o ki sevgili anneler, kendinizi sevin, eşinizi sevin, bebeğinizi çok sevin.. Size psikolojik ve manevi anlamda faydası olacak yakınınızı yanınızda tutun yeter..

Bu yazı da ilginizi çekebilir!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder