Doğum Hikayeni Paylaş

Momo Kimdir ve Momo Challenge Neden Tehlikelidir?

momo challange

Momo kimdir ve Momo challenge neden tehlikelidir? Bu ve benzeri tehlikeli oyunların çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir bakalım..

Öncelikle Momo kocaman gözleri ve soluk bir benzi olan, upuzun ve ince çizgi şekilli görseli ile karşımıza çıkan bir virüs! Virüs diyorum çünkü çocukların cep telefonuna Whatsapp üzerinden her nasılsa birden görüntüsü düşen, çocuklara bazı korkutucu görevler veren, bu görevleri yerine getirmezse geceleri onu korkutacağını ve sürekli ona musallat olacağını bildiren bir karakter. Yazarken bile ürkütüyor, bir de korkutucu silueti ve videoları biz büyükleri bile olumsuz etkiliyor. Ki çocukları düşünün bir de!

momo challange

Korkunç karakterin nasıl ortaya çıktığı hakkında kesin bir şey bilinmiyor ama hakkında yazılıp çizilenlerden en bilindik iddia şu:


“İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram’dan bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.”
Momo, Meksika ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara cevap verebiliyor. Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika’da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması. Kullanılan fotoğraf ise Japonya’da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir “kuş kadın heykeline” aitti.
Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan “Momo” etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi. Birçok kişi onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram’da yayıldı. Meksika polisi, bu sırada bir kişinin Instagram’da rastladığı fotoğrafı kestiği ve Momo karakterini yarattığı görüşünde.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/momo-nedir-momo-neden-tehlikeli-videolarda-beliren-buyuk-tehlike-momo-3800397/

Peki Momo Challenge Neyin Nesi?

Momo Challenge tanımı sosyal medya ve cep telefonları aracılığıyla yayılan siber zorbalık iddiası olarak geçiyor. Challenge bir güç gösterisi, meydan okuma demek. Halbuki çocukların vatana millete daha yararlı birey olmaları için anne babalar bir challange gerçekleştirse daha güzel olmaz mı 🙂 ..

Momo adlı karakterin bir telefon numarası üzerinden mesajlara yanıt veriyor olması oldukça korkutucu.. Çocukların bu karaktere inandırıcılığı haliyle yüksek oluyor. Korku ile kendisine verilen görevleri sonuna dek yerine getirdiği takdirde maalesef bir çok çocuk intiharın eşiğine sürükleniyor. Örnek olarak; çocukları evde kesici aletlerin olabileceği alanlara yönlendiriyor. Babanın garajında ya da evin mutfağında gibi.. Ve kesici aletlerle ne yapması gerektiğini gösteriyor. Eğer bileğinde kırmızı renkte şeyler çıkmaya başladıysa doğru yapıyorsun gibi söylemlerde bulunuyor.. Üstelik bir de dediklerimi yapmazsan gece gelir seni bulurum diyerek bilinçaltına korkunç uyarı veriyor!

Oyunun diğer kurallarından söz etmek gerekirse (Söz edeceğim çünkü bunları bilin, çocuklarınızın eline teknolojik aletleri verirken onlarla ilgilenin ve takip edin!) :

  • Kullanıcılar taciz ve tehdit ediliyor,
  • Kullanıcı korkutularak zorla para elde edilebiliyor,
  • Oynayanlar depresyon ve kaygıya kapılıyorlar,
  • Kişisel bilgileriniz çalınabiliyor,
  • Şiddet içeren bir dil kullanılıyor,
  • Ve en önemlisi çocukta büyük psikolojik sorunlara yol açabilmekle beraber intihara sürüklüyor..

Beni bile korkutuyor..

Bir çok ülke emniyeti bu konu hakkında devreye girip Twitter üzerinden çağrı yapıp gelen korkutucu oyun davetlerini göz ardı etmelerini ve hatta bu davetleri kabul etmemelerini söylüyor.

Oyun Gerçek Mi?

Momo gerçek mi? Asla değil! Peki çocuktur bu.. Sizce de merak edip tıklamayacak mı? Her ne kadar ürkütücü gelse de bir kere inanmış olmakla beraber bu karakterin dediklerini sizce yapmayacak mı? Özellikle çocuklarıyla ilgilenmeyen, eline bir tablet, telefon, ipad vererek anne baba olduğunu zanneden fakat aslında çocuğuna en büyük kötülüğü yapan ebeveynler, çocuklarının böylesi bir oyunla karşı karşıya kaldıklarından haberleri dahi olmayınca ilerleyen zamanlarda canları yanmayacak mı?

Mavi balina, Mariam ve son olarak Momo.. Oyun yaratıcılarının amacı ne? Para kazanmak, hit almak ya da belki bizim bilmediğimiz subliminal mesaj yolu ile gençlerimizi yavaş yavaş bitirmek. Neden olmasın? El insaf..

Lütfen ebeveynler. Çocuğunuzun bilgisayarda, telefonda neler yaptığını kontrol edin. Tavrınız çocuğunuzla yakınlık kurmanız açısından çok önemli. En azından “hadi beraber oynayalım” diyerek hem çocuğunuzla samimi bir iletişim kurabilir hem de oynadığı oyunlarını en kolay yolla kontrol etmiş olursunuz.

Yazımı 5 yaşındaki çocuğun Momo korkusu sonrası emniyeti aradığı, emniyetin çocuğa bu karakterinin gerçek olmadığını anlattığı bir video ile tamamlamak istiyorum.. 🙂

Sonraki makaleyi buradan okuyabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir