Hamilelikgebelikte ödem süreci

Gebelikte ödem nasıl önlenir, ödemi minimum seviyede tutmak için neler yapılmalı bakalım..

Gebelikte ödemi dibine kadar yaşadım. Dudaklarım, burnum, ellerim, ayaklarım kocamanlardı:)) Öyle ki yüzüklerimi gebeliğimin 4. Ayından itibaren takamıyordum.

Peki nedir bu ödem, niçin oluşur, ödemi önlemek için neler yapılmalıdır?

Gebelikte ödem, kan hacminin artmasıyla damarların genişlemesi ve fazla sıvının doku içerisinde kalmasına deniyor. Gebelik döneminde bebeğin artan ihtiyaçlarını karşılamak için vücudunuz normalden %50 daha fazlası kan ve vücut sıvısı üretiyor.
Vücutta gelişen şişlik olarak adlandırılan ödem de esasında vücutta tutunan bu fazla sıvıdır. Ödem özellikle ellerde, ayaklarda ve yüzde yaşanan şişkinliktir. Bu şişkinlik bazen o kadar zorlayıcı olabilir ki, eller kapanmakta, ayakta durmakta ve hatta yürümekte oldukça zorluk çekebilirsiniz.


Gebelikte kadının günlük su ihtiyacı, hamile olmayanların su ihtiyacına göre çok daha fazladır. Gebelik döneminde suyun görevlerinden biri de bebek anne rahminde gelişirken ona gerekli sıvı desteğini sağlamak ve aynı zamanda pelvik eklemleri sulu tutarak doğuma hazır hale getirmektir. Ancak su çok tüketildiğinde alınan bu sıvı fazlasının bir kısmı vücut tarafından içeride tutulur. Hamilelik süresince anne adayının aldığı kiloların neredeyse dörtte birinin kaynağı vücut tarafından tutulan sıvı fazlasıdır. Bunu önlemek için ise yapılması gereken basit yöntemler var.

Ödemi azaltmak için yapılması gerekenler neler?

  • Ayaklarınızı uzatın ve bolca dinlenin. Gün içinde fazla yorulmamaya gayret edin. Ayaklarınızın altına yastık koyarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Yeterli derecede sıvı tüketmeye gayret gösterin. Günde en az 8-10 bardak su içmeye çalışın.
  • Vücudunuzu sıkmayacak şekilde rahat ve bol elbiseler giyin.
  • Yürüyüş yapmaya devam edin.
  • Beslenmenize dikkat edin. Tuz kullanımını azaltın.
  • Gebelikte ödem söktürücülerden uzak durun.
  • Doktorunuza danışın.

Ben gebelikte ödemi atmak için en uygun tekniğin yürüyüş olduğuna inanıyorum. Gebelikte hareketsiz geçen bir gün dahi vücutta şişkinlik yapabiliyor. Ancak şu da unutulmamalı, fazla yürüyüş de ödemi artırıyor.

Gebelikte ödemi önlemek için yapılabilecek birtakım sporlar mevcut. Bu yazıdan bilgi edinebilirsin!

Doktorumun tavsiyesi ile günde 45 dakika – 1 saat arası yürürdüm, tavsiye ediyorum..

Bu makale de ilgini çekebilir!

Bir cevap yazın

Yorumu gönder