Doğum Hikayeni Paylaş

Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

tuvalet alışkanlığı

Tuvalet alışkanlığı kazandırma oldukça meşakkatli bir iş. Bebeğiniz 18 aylık olduktan sonra yavaş yavaş tuvalet ile tanışma zamanı gelmiş demektir. Ancak bu süreç her bebekte çok farklı ilerliyor. Her okuduğunuza, duyduklarınıza aldırış etmeden tuvalet alışkanlığı kazandırma detaylarını olduğu gibi paylaşacağım sizlerle.

Öncelikle tüm araştırmalarım bebeğin tuvalet ile 18. aydan itibaren tanışabileceği ve yaklaşık 3 yaşında bu sürecin tamamlanması gerektiği yönündeydi. Bebeği bu süreçte kesinlikle zorlamamak, kızmamak, bağırmamak gerektiğini pek çok uzmandan dinledim ve o yönde ilerledim. Çünkü uzmanlara göre tuvalet eğitiminde bebeğe baskı kurmak ve hatta kötü ebeveynlerin bu süreçte şiddet uyguladığı bebeklerin ilerleyen yıllarda karakterini olumsuz şekilde etkilediğini kanıtlar nitelikte pek çok araştırma mevcut. Bu yüzden çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma aşamasında oldukça sabırlı ve dikkatli davranmaya gayret ettim.

Bebeğim 2 yaşını birkaç ay geçtiğinde artık yavaş yavaş tuvalet eğitimi vermem gerektiğini düşünüyordum. Çünkü hal ve hareketleriyle (bezini kirlettiğinde koltuk arkasına ya da başka görünmez yere saklanma halleri) bu sürece hazır olduğunu düşünüyordum. Fakat tuvalete oturttuğumda hiçbir şekilde orayı değil alıştırma kilodunu kirletiyordu. Tuvalette ne kadar beklediğimizin bir önemi olmuyordu (ki gayet uzun bekledim), kilodu ne zaman giydirsem o zaman altını kirletiyordu. 1 hafta kadar bu şekilde bekledim ancak olmadı. Demek ki henüz hazır değil diyerek beze geri dönüş yaptım.

Üzerinden birkaç ay daha geçti, çünkü tuvalet için baskı kurulmamalı, üzerinden biraz daha zaman geçerek tekrar denenmeliydi. Tekrar denedim, sabırla bekledim ama yok yine olmuyor. Bu sefer de pes ettim.

Doktorlara, hemşirelere sordum. Onlardan da zorlamamam ve zamanı geldiğinde, kendisini hazır hissettiğinde kolaylıkla öğrenebileceğini duydum. Hatta doktor kendi çocuğunun 3 yaşında tuvalet alışkanlığı kazandığını söyleyince bir oh çektim 🙂

2.5 yaşımıza geldiğimizde bir kez daha denedim. Bu süreçte en büyük yardımcımız Kukuli oldu tabi 🙂 Tuvalet alışkanlığı kazandırma içerikli müzikleri bizimkinin oldukça ilgisini çekti. Bak dedim Kukuli de bezi bırakmış tuvalete yapıyor. “Bende tuvalete yapıcam” dedi ve serüvenimiz başladı 🙂

Bu süreçte sabırla bekledik, gerek şarkılar söyledik, gerek oyunlar oynadık, hikayeler anlattım. Yani tuvalette keyifli zaman geçirtmeye çalıştım. Sizler de ister eline en sevdiği oyuncağı vererek, masallar anlatarak eğlenerek tuvalette ilgisi dağılıp kalkmadan biraz daha uzun süreli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tabi sonuç hemen başarılı olmuyor, zaman zaman tutamıyor. İlk zamanlarda çocuğunuzu sürekli tuvalete oturtun. Özellikle sıvı bir şey tükettiğinden 5 dakika kadar sonra tuvalete götürün. Eğer ilkinde yapmadıysa bir 10 dakika kadar bekleyin tekrar götürün, eninde sonunda yapacaktır.

Çocuğunuz tuvaletini yaptığında onu mutlaka övün ve bu sonuçtan sizi ne kadar mutlu ettiğini söyleyin. O da bunu anlayacak ve mutlu olacaktır. Hatta onu sevdiği bir yiyecek, oyuncak ile de ödüllendirebilirsiniz. Bu çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanmasında kalıcılık sağlayacak.

Tuvalet eğitiminin verilmesi için öncelikle çocuğunuzun gerekli kaslarının gelişmesi ve zihinsel olarak bu duruma hazır olması gerekir. Sonuç itibariyle tuvalet alışkanlığı kazandırmada çocuğunuzun yaşını baz almak yerine, tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtileri takip etmek gerekir.

Tuvalet Alışkanlığı Ne Zaman Başlamalıdır?

Çoğunlukla tuvalet eğitimine 18. aydan sonra başlamanın uygun olduğunu uzmanlardan duyarız. Ancak her çocuğun kas gelişimi ve kendini hazır hissetmesi farklılık gösterebilir. Genel manada çocuklar tuvalet eğitimine hazır hissettiklerinde belli başlı davranış sergilerler. Çocuğunuzun bebek bezi kullanması artık onu rahatsız etmeye başlayabilir (bezi çıkarmaya çalışmak, ondan rahatsız olduğunu belli bir şekilde göstermek). Çocuğunuz altına yaptığı zaman ıslaklık onu bariz bir şekilde rahatsız etmeye başlar.

Ebeveynler tuvalet eğitimi hakkında kelimeler söylediğinde çocuk bunları hafızasına kazır ve öğrenir. Artık tuvaletini yapacağı zamanlarda çocuk anne ve babasından öğrendiği kelimeleri söylemeye başlar. Bu ve benzeri işaretleri size vermeye başlamışsa çocuk tuvalet eğitimine hazır demektir.

tuvalet alışkanlığı
tuvalet eğitimi

Tuvalet Eğitimine Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Bebeklerde tuvalet eğitimi başlangıcında, bebeğin tuvalet eğitimi ile ilgili kelimeleri öğrenmesi gerekir. Çiş, kaka, ıslak bez gibi kavramların çocuğun hafızasında yer etmesi sağlanmalıdır. Çocuğun altını temizleme işlemini de tuvalette yapmak çocuğun tuvalet işinin tamamen burada yapıldığını öğrenmesini sağlar. Temizlik sonrası çocuğun ellerini yıkamak, havlu ile kurulamak da tuvalet eğitiminin bir parçası ve en keyifli hallerinden biri tabi.

İlk başlarda çocuk lazımlığı kullanmaktan kaçınabilir. Bunun önüne geçmek için de oyuncaklardan ve eğlenceli oyunlardan faydalanılabilir. Böylece tuvalet eğitimine başlamak için çocuk zihinsel olarak da tuvalet eğitimine hazırlanmış olur. Bu süreçte çocuğun yanı sıra anne, baba ya da çocuğu büyüten kişinin de biraz yorucu ama bu keyifli sürece hazır olmalıdır.

Tuvalet alışkanlığı kazandırma süreci çok da kolay değil ancak sabır gerekiyor. Çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırırken eğitici tuvaletler de alabilirsiniz. Ancak uygun fiyatlı tuvaletler de işinizi görecek elbette.

Tuvalet alışkanlığı kazandırma süreci sizleri biraz yoracak, halılarınız, kanepeleriniz, çocuğunuzun yatağı ve elbiselerini sürekli temiz tutmanız gerekecek ama sonuç itibariyle çocuk gelişiminin en önemli adımlarından tuvalet eğitimini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Biz yaptık, siz de yapabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum 🙂

Sizler de çocuğunuzda tuvalet alışkanlığı kazandırma taktiklerinizi yorumlarınızda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bebeklerde diş sağlığı nasıl korunur, okumak için tıkla!

Bir anne tavsiyesi var, okumak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir